Henrieta Balázsová / /
„Múdry človek hovorí, pretože má čo povedať. Hlúpy preto, že musí niečo povedať.“ - Platón

Slová, ktoré vychádzajú z našich úst, môžu byť: pozitívne, negatívne, neutrálne alebo nejasné. Inteligentní a citovo zrelí ľudia sa samozrejme vždy snažia voliť slová pozitívne alebo neutrálne, zatiaľ čo tí ostatní sa vyjadrujú negatívne a nejasne. Pravdou však je, že každý z nás už povedal niečo, čo neskôr oľutoval. Situácia je o to horšia, ak ste svojimi slovami aj niekoho ranili. Inteligentní ľudia však vo svojom prejave nikoho neurážajú, nezosmiešňujú, neponižujú, ani sa nestavajú do pozície stredobodu vesmíru. Ak k nim patríte, týchto 7 viet na verejnosti nikdy nevyslovte.

#1: „To nie je fér!“

Každý dospelý človek vie, že život nebude vždy prechádzkou ružovou záhradou. Inteligentný človek však vie aj to, že aj tie negatívne veci, ktoré sa nám na prvý pohľad zdajú ako „neférové“, sa nakoniec ukážu ako tie najvzácnejšie životne lekcie.

#2: „Ako som už povedal/a, …“

Priznajte si, že nie vždy každého tak úplne počúvate. Nie je na tom nič zlé, je dôležité selektovať informácie, ktoré pre vás nejakú hodnotu majú a tie, ktoré pre vás neznamenajú nič. Inteligentní ľudia vedia, že iným môže niečo z toho, čo hovoria pokojne uniknúť. Touto frázou by ste len dávali najavo svoju domnelú nadradenosť.

pixabay.com

#3: „Ty nikdy…“ alebo „Ty vždy…“

Žiadne nikdy a vždy v slovníku inteligentných ľudí neexistuje. Tieto slová sa totiž vo väčšine prípadov používajú v citovo zafarbených vetách, ktoré človek vysloví v záplave emócií.

#4: „Mne je to jedno.“

Keď vám niekto povie čokoľvek, na čo zareagujete takto, pravdepodobne rád nebude. Človek, ktorý sa vás opýta na názor od vás totiž očakáva konštruktívnu spätnú väzbu – akúkoľvek. Táto reakcia by v danej osobe mohla vzbudiť dojem, že vám je ľahostajný, alebo že sa snažíte dať najavo svoju nadradenosť.

#5: „Pri všetkej úcte, …“

STOP. Ste si istí, že idete povedať niečo, čo by ste povedali aj vtedy, ak by ste mali k danej osobe naozaj úctu? Pravdepodobne nie. Inak by ste totiž žiadnu vetu nezačínali takto. Nezabúdajte, že to, či k druhým máte rešpekt alebo nie sa dá zistiť aj z reči vášho tela a z vašej intonácie. Neoklamete teda ani len seba, nieto ešte niekoho druhého. To však inteligentný človek veľmi dobre vie a ani sa o to nesnaží.

pexels.com

#6:  „Ja som ti to hovoril/a.“

Niektorí z vás si po prečítaní tejto frázy možno predstavili dve deti hrajúce sa niekde na pieskovisku, hádajúc sa o niektorú zo svojich hračiek. Áno, toto tvrdenie je totiž naozaj detinské a žiaden inteligentný človek by ho vysloviť nikdy nemal. A v tomto prípade naozaj neexistuje výnimka potvrdzujúca pravidlo.

#7: „Vzdávam sa.“

Ak viete, že niečo má zmysel a niečo vám to do života dáva, mali by ste zato bojovať všetkými možnými dostupnými prostriedkami. Inteligentní ľudia totiž vedia, že žiaden človek a žiadna situácia im cestu za cieľmi a snami prekaziť nemôže.

Pozri aj: Vedci tvrdia, že ak máte tieto 3 zlozvyky, pravdepodobne ste nadpriemerne inteligentní

powerofpositivity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)