Mnoho rozhodnutí, ktoré v živote urobíme sa nezaobíde bez komentárov, poznámok a zvedavých otázok ľudí okolo nás. Často sa nám zdá, že každý má názor na to, čo robíme, ako sa správame a s kým sa stýkame. Niekedy to dokonca zájde až tak ďaleko, že im musíte veci vysvetľovať, objasňovať a dokonca sa aj brániť.

Rozhodnutia, ktoré v živote urobíte, sú vaše. Samozrejme, že môžu ovplyvniť aj druhých ľudí, no to už záleží od toho, aký máte k veciam postoj. Známy psychológ David K. William tvrdí, že aj keď občas cítite potrebu reagovať a obhajovať svoje konanie, niektoré veci sú len váš biznis a ostatní by sa o ne nemali zaujímať a starať sa do nich. Tu je zoznam 14 veci, za ktoré nikomu nedlhujete žiadne vysvetlenia, aj keď si možno myslíte opak.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujímajú vás psychologické články? Určite nevynechajte ani tento o psychologických trikoch, ktoré vám pomôžu pri komunikácii s akoukoľvek osobou.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie za vašu životnú situáciu

vysvetlenie1
readshare

Či už žijete v spoločnej domácnosti so svojím ex-priateľom či ex-priateľkou, prespávate v moteloch, alebo žijete s rodičmi, nikomu nemusíte vysvetľovať prečo, načo a začo, ak nechcete. Ak ste si plne vedomí svojej životnej situácie, potom to znamená, že na to máte svoje vlastné dôvody, prečo sa v takej životnej situácii práve nachádzate.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie, čo sa vašich priorít týka

Máte svoje vlastné predstavy o veciach, ktoré umožňujú vám a vašim blízkym cítiť sa dobre a šťastne. Vzhľadom k tomu, že všetci sme unikátni jedinci s rôznymi hodnotami, snami a túžbami, vaše hlavné priority sa budú líšiť od priorít inej osoby. Nemusíte nikomu vysvetľovať, prečo máte také priority a prečo nemáte iné. Je to vaša osobná vec.

Nikomu nedlhujete ospravedlnenie, ak to tak skutočne necítite

vysvetlenie2
telegraph.co.uk

Ak neľutujete svoje činy a nevidíte na danej veci nič zlé, nemusíte sa ospravedlňovať. Mnohí ľudia sa ospravedlňujú až príliš rýchlo a pokúšajú sa vyliečiť rany, ktoré na to ešte nie sú pripravené. To vedie len k ďalším a ďalším problémom. Ak vaša verzia príbehu nebola vypočutá a necítite to tak, nemusíte sa nikomu za nič ospravedlňovať.

S nikým nemusíte súhlasiť, zdieľať jeho osobné presvedčenie a zapálenie pre vec

Len preto, že niekto zdieľa svoje osobné presvedčenie vášnivo, to ešte neznamená, že musíte potichu sedieť, prikyvovať a súhlasiť so všetkým, čo daný človek hovorí. Nepotláčajte svoje vlastné rozhodnutie a myšlienky do úzadia. Je lepšie s niekým nesúhlasiť a nezhodnúť sa na všetkom, ako by ste mali byť frustrovaný a prichádzať o svoje názory a myšlienky.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie, prečo potrebujete nejaký čas osamote

vysvetlenie3
servingjoy.com

Ľudia si o vás môžu myslieť, že ste nespoločenský, že neradi komunikujete, alebo že ste uzavretý. Niekedy však potrebujeme nejaký čas osamote, kedy sa venujeme len sebe a svojim záujmom. Tráviť čas sám so sebou je úplne normálne a ľudia by to mali akceptovať. Pokojne si oddýchnite pri knihe, vypnite si telefón. Nikomu to nemusíte vysvetľovať.

Nikomu nedlhujete svoje „áno“

Máte právo povedať nie, ak neexistuje žiadny dôvod na to, aby ste povedali áno. V skutočnosti, najúspešnejší ľudia na svete sú tí, ktorí zvládli umenie hovoriť „nie“. Uznajte láskavosť druhých a buďte za ňu vďační, no nebojte sa zdvorilo odmietnuť, ak vás daná vec spomaľuje pri plnení vlastných cieľov a priorít. To je cesta, ako sa dostať dopredu a stále napredovať.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie pre svoj fyzický vzhľad

vysvetlenie5
exeteruniversityacappella

Každý sme iný. Niekto je štíhly, vysoký, nízky, bacuľatejší, sympatickejší a podobne, no vy nemusíte vysvetľovať nikomu, prečo vyzeráte tak, ako vyzeráte. Váš fyzický vzhľad je vaša osobná vec a spovedať by ste sa mali len sami sebe. Fyzický vzhľad by tiež nemal určovať mieru vašej sebaúcty.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie, prečo sa stravujete práve takto

Niektoré potraviny či jedlá nemáte radi a je to úplne v poriadku. Takisto je v poriadku, že milujete čokoládu, aj keď viete, že ju budete musieť vybehať. Nikomu nemusíte vysvetľovať, prečo jete mäso, prečo nejete mäso, prečo jete len zeleninu a podobne. Je to vaša osobná vec a debaty o strave častokrát vedú k zbytočným hádkam. Platí to však aj opačne. Ak sa niekto snaží rozprávať len o tom, ako sa stravuje a presviedča aj iných okolo seba, je to veľmi, ale veľmi otravné. Neraňajkujete o 7 ráno? No a čo. Je to vaša vec a vaše telo.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie o svojom sexuálnom živote

vysvetlenie4
broccolicity.com

Ak na to máte vek, je to len vaša vec. Niekto čaká na svadobnú noc, niekto je sexuálne aktívny už v partnerskom vzťahu, alebo preferuje vzťahy na jednu noc. Nikomu svoje preferencie nemusíte vysvetľovať a zdôvodňovať.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie pre svoju kariéru a osobné životné rozhodnutia

Niekedy nás okolnosti nútia rozhodovať sa medzi pracovným a osobným životom. Toto rozhodnutie nie je vždy jednoduché a niekedy si proste vyberieme prácu. To nemusia naši priatelia a rodina pochopiť a hneď nás zväčša začnú obviňovať z workoholizmu a už len počúvame, ako zanedbávame spoločenský život a rodinu. Nikomu nie ste dlžný žiadne vysvetlenie, prečo ste sa rozhodli tak, ako ste sa rozhodli. Je to váš život a vy potom musíte znášať následky svojho rozhodnutia.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie pre svoje náboženské alebo politické názory

Áno na Slovensku veľmi obľúbené témy a akonáhle máte iný názor ako väčšina, idú vás „ukameňovať“. Neviem ako vás, ale mňa už to nerozhádže. Je jedno, čomu veríte, je to len a len vaša vec. Nemusíte nikomu vysvetľovať prečo veríte v Boha alebo prečo volíte Fica a podobne. Aj keď… No nič.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie za to, že ste „single“

vysvetlenie6
brenblack178

Či už ste single zámerne alebo ste vzťah ukončili, nemusíte to nikomu vysvetľovať. Život sám so sebou má tiež svoje čaro. Nemusíte sa nikomu prispôsobovať, robíte si čo chcete a môžete sa celý víkend povaľovať v pyžame. Je to vaša voľba či budete vo vzťahu alebo nie. Ale verte mi, je lepšie byť single, ako byť v nefungujúcom vzťahu. To je isté.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie pre vaše rozhodnutie ohľadom manželstva

No ešteže tak. Konečne je to čierne na bielom, doslova. Či už chcete uzatvoriť manželstvo alebo chcete byť navždy free, je to len a len vaša vec. Takisto ako je vaša vec to, či chcete malú svadbu o 4 svedkoch alebo svadbu na americký štýl. Je vaša vec, či to bude v kostole, alebo na lúke. Manželstvo je veľký krok, ktorý ale nie je pre každého. Vaše rozhodnutia by mali rešpektovať vaši priatelia, ale aj vaša rodina.

Nikomu nedlhujete vysvetlenie za svoj vzťah

vysvetlenie7
harpersbazaar.com

Niekedy ľudia prehodia dosť nevhodný komentár na účet vašej aktuálnej lásky. Takýto komentár veru dokáže veľmi ublížiť, no určite to neznamená, že by ste si mali hľadať niekoho iného. Len vy a nikto iný ste zodpovedný za svoj vzťah a výber partnera. Žijete svoj život a nemusíte skončiť vzťah len preto, že vám to nejaký mudrlant, ktorému sa to nepáči, odporúča. Každý sa veru učí na svojich vlastných chybách.

psych (Lucia M.), brightside.me
Všetko začína v tvojej hlave

Viac článkov