Foto: SITA/AP

Bill Gates už nechce patriť medzi najbohatších ľudí planéty.

Rebríčku najbohatších ľudí na svete v súčasnosti kraľuje Elon Musk. Tesne za ním sa ocitá Jeff Bezos a Bernard Arnault. Bill Gates sa nachádza na štvrtom mieste, rozhodol sa však, že už viac súčasťou tohto rebríčka nechce byť. 20 miliárd dolárov má v pláne presunúť do organizácie, ktorú vedie spolu s bývalou manželkou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Už nechce patriť medzi tých najbohatších

Bill Gates sa rozhodol, že 20 miliárd dolárov presunie do nadácie Bill and Melinda Gates Foundation. Ako píše portál CNN, organizácia sa zameriava najmä na dobročinné aktivity. Snaží sa prispieť k zlepšeniu globálneho zdravia či rodovej rovnosti, zaujíma sa aj o vzdelávanie.

Bill Gates a jeho bývalá manželka Melinda nadáciu založili spoločne pred 20 rokmi a sľúbili si, že práve do nej investujú väčšinu svojho bohatstva. Aj keď dvojica v roku 2021 ohlásila rozvod, vo filantropickom úsilí chce pokračovať aj naďalej.

Foto: TASR/AP

Dohodli sa takpovediac na dvojročnej skúšobnej dobe, aby zistili, či dokážu viesť nadáciu spoločne aj napriek rozvodu. Na konci skúšobnej lehoty môže Melinda rezignovať a vzdať sa funkcie, pričom jej manžel vyplatí prislúchajúci podiel.

Miliardy chce investovať do dobrej veci

Odhaduje sa, že majetok Billa Gatesa predstavuje v súčasnosti 114 miliárd dolárov, pričom väčšina jeho majetku je viazaná na akcie spoločnosti Microsoft. Rozhodol sa však, že v rebríčku najbohatších mužov planéty nechce zotrvať navždy.

Postupne budem klesať nižšie a napokon z rebríčka najbohatších ľudí vypadnem úplne. Je mojou povinnosťou prinavrátiť zdroje spoločnosti spôsobom, ktorý najviac prispeje k zlepšeniu životnej úrovne. Dúfam, že aj ďalší ľudia s privilégiom obrovského bohatstva podniknú podobný krok,“ napísal na svojom blogu Gates.