Foto: TASR/AP

Nízka hladina znemožňuje plavbu gondol, vodných taxíkov a sanitiek po niektorých z tamojších vodných kanálov.

Talianske Benátky, ktoré pravidelne čelia problémom s povodňami, majú v týchto dňoch opačný problém. Nízka hladina znemožňuje plavbu gondol, vodných taxíkov a sanitiek po niektorých z tamojších vodných kanálov. TASR informáciu prevzala z utorkovej správy denníka The Guardian.

Článok pokračuje pod videom ↓

Za terajšie problémy v Benátkach môže kombinácia viacerých faktorov – nedostatok dažďa, systém vysokého tlaku, spln mesiaca a morské prúdy.

Týždne suchého zimného počasia vyvolali obavy, že Taliansko môže čeliť už druhý rok po sebe suchu. Mimoriadne sucho počas minulého leta spôsobila len polovica bežných snehových zrážok v Alpách.

Foto: TASR/AP

Talianske rieky a jazerá preto trpia veľkým nedostatkom vody, uviedla v pondelok environmentálna skupina Legambiente.

Najdlhšia talianska rieka Pád, ktorá tečie z Álp do Jadranského mora má v tomto ročnom období o 61 percent menej vody ako zvyčajne, tvrdí Legambiente. V lete bol pre sucho v oblastiach okolo rieky vyhlásený núdzový stav.

„Nachádzame sa v situácii nedostatku vody, ktorý narastá od zimy 2020-2021,“ citoval denník Corriere della Sera odborníka na klimatické otázky Massimiliana Pasquiho z vedeckého výskumného inštitútu CNR. „V severozápadných regiónoch potrebujeme ďalších 500 milimetrov; potrebujeme 50 dní dažďa,“ dodal.

Hladina jazera Lago di Garda v severnom Taliansku klesla na rekordne nízku úroveň a na malý ostrov San Biagio sa dá dostať suchou nohou. Počasie v západnej Európe už 15 dní ovláda anticyklóna, ktorá prináša mierne teploty, aké sa bežne vyskytujú až koncom jari.

Najnovšie predpovede počasia však naznačujú, že v najbližších dňoch prídu do Álp veľmi potrebné zrážky v podobe dažďa a snehu.

Najnovšie články