Foto: Youtube

Ľudia o nej doteraz netušili.

Dnešná vyspelá doba nám neraz dáva pocit všemocnosti a toho, že sme už objavili takmer všetko. Z tohto klamu nás najviac dokáže prebudiť asi len naša planéta so svojimi pokladmi. Jeden z takých sa ukázal prednedávnom aj v Kanade. Podľa očarených prieskumníkov môže ísť o jaskyňu, ktorú doteraz nevidelo žiadne ľudské oko. 

Samotný útvar predstavuje obrovský otvor v zemi dlhý približne 100 metrov a široký vyše 60 metrov. A to je len veľkosť otvoru, pomenovaného Sarlacc Pit nachádzajúceho sa na území parku Wells Gray v Britskej Kolumbií. O útrobách jaskyne neexistujú žiadne záznamy, zatiaľ.

Prekvapenie je slabým slovom, čo zažívali ľudia pri jej objavení 

„Moja okamžitá reakcia bola, že tam v žiadnom prípade nemôže byť jaskyňa, je to nemožné,“ povedala pre Global News Catherine Hickson, organizátorka expedície v septembri. „Je obrovská. Keď ju prvýkrát vidíte, proste vám padne sánka. Je to ohromne veľká diera v zemi.“ 

Otvor v zemi bol po prvýkrát zaznamenaný z helikoptéry v apríli tohto roku. Počas preletu išlo o veľký objav. No zároveň vznikla otázka, ako je možné, že doteraz túto jaskyňu nikto neobjavil. So svojou veľkosťou ju predsa niekto musel zo vzduchu vidieť.

„Počas svojho doterajšieho života som navštívil niekoľko najväčších jaskýň sveta a táto má vstup, ktorý jednoducho nie je možné prehliadnuť,“ stálo vo vyjadrení pre Canadian Geographic od prieskumníka a speleológa Johna Pollacka„Keď stojíte na jej okraji a hľadíte dole, vidíte až takmer 190 metrov do jej útrob. To je niečo, čo v ostatných kanadských jaskyniach nenájdete. Tie takéto pohľady jednoducho neposkytujú.“

Jaskyňa, ktorá hrala slepú babu so svetom 

Odhaduje sa dokonca, že jaskynný otvor bol pokrytý celoročne snehom až to obdobie približne 20 až 50 rokov do minulosti. Tento predpokladaný stav jaskyne môže byť dôvodom, prečo nebola v minulosti objavená. Samotný prístup do údolia, kde sa nachádza, je komplikovaný. Zároveň, aj napriek túžbe verejnosti po informácii, kde presne je, výskumníci odolávajú zverejneniu. Nateraz sa snažia zachovať jej panenský vzhľad a nedotknutý environment, pre čo najlepšie zaznamenanie a nerušené skúmanie.

Ďalším krokom bude pripravovaná expedícia 

Výskumná expedícia v septembri priniesla prvý a zatiaľ jediný zostup do útrob útvaru. Ten siahal ale len do hĺbky 80 metrov, nakoľko v ďalšej ceste bránil jaskynný vodopád topiacej sa ľadovcovej vody. Ten steká jednou stenou otvoru. Verí sa, že práve on má za následok formáciu otvoru do podoby, akú môžeme sledovať dnes. V mieste dopadu, niekde na dne jaskyne, sa s najväčšou pravdepodobnosťou mení na podzemnú rieku a odteká ďalej. Očakávaná je ďalšia expedícia v roku 2020, od ktorej nádejní vedci čakajú nové detaily o dlho skrývanej kráske Kanady.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články