Foto: MovieStillsDB

Áno, niečo podobné autor Game of Thrones skutočne zažil.

Seriálová adaptácia populárnej fantasy Hra o tróny (Game of Thrones) je definitívne za nami. Tí, ktorým sa nepáčilo, ako seriál uzavreli jeho tvorcovia, sa však ešte stále môžu tešiť na veľkolepé finále, ktoré má v hlave pripravené autor knižnej predlohy, spisovateľ George R. R. Martin.

Článok pokračuje pod videom ↓

Seriál i knižky Game of Thrones fanúšikov neupútali len príbehom, ale aj (a niekomu to možno príde nesmierne zvláštne) scénami plnými krvi a brutality. Jeden by si mohol myslieť, že na inšpiráciu takýchto obrazov je potrebné byť „psychicky narušený“ alebo mať nejakú zvláštnu úchylku. No nie vždy tomu tak musí byť. Príkladom je aj samotný autor Game of Thrones, George R. R. Martin. Ten v nedávnom rozhovore pre portál NME prezradil, odkiaľ čerpal inšpiráciu pri tvorbe brutálnych obrazov plných krvi a smrti.

Na snímke autor Game of Thrones – spisovateľ George R. R. Martin. Foto: MovieStillsDB

Bitky o korytnačí trón

A ak si niekto myslel, že Martin bol svedkom podobných zážitkov aj v skutočnom živote, tak má tak trochu aj pravdu. Ako totiž pri príležitosti uvedenia svojej osoby do Siene slávy v New Jersey prezradil novinárom, boli to zážitky s jeho domácimi korytnačkami, ktoré mal ako dieťa a ktorých smrť ho priviedla k fantáziám o zánikoch duší všetkého živého.

Ako prezradil, vedel, že jedlo, ktorým ho kŕmil, nebolo výživné a aj preto mu veľa korytnačiek umrelo – požrali sa totiž medzi sebou. „Vždy mi to zlomilo srdce a nejak som si potreboval vysvetliť, prečo to tak bolo,“ povedal Martin.

„Napadlo mi, že sa medzi sebou vraždia, že žijú na hrade a očividne sú rytiermi, kráľmi a princami a zápasia medzi sebou o korytnačí trón a preto sa zabíjajú,“ vysvetlil.

Táto skúsenosť z detstva ho teda inšpirovala k tomu, prečo sa v Game of Thrones toľko zabíjalo a prečo aj hlavné postavy umierali v momente, kedy to nikto nečakal. Tak totiž, ako malý Martin nevedel, ktorá korytnačka prežije, tak sa to aj rozhodol podať čitateľom jeho kníh. Otázkou zostáva, či korytnačky z detstva stáli aj za zrodom sexuálnych scén alebo ho k tomu inšpiroval iný zážitok z jeho života. Možno aj toto sa časom dozvieme.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články