Foto: Reddit.com/hdjwiax

Život v Austrálii niekedy nie je jednoduchý.

Len nedávno sme vás aj na našom webe informovali o veľkom probléme, ktorý pre niektoré austrálske mestá predstavujú premnožené hlodavce, najmä myši. Po výdatných dažďoch a následných záplavách sa však v prírode niektorých častí tohto svetadielu začal objavovať ďalší veľký problém – premnožené pavúky.

Niektoré časti Austrálie po myšiach a iných hlodavcoch doslova zaplavili „pavúčie prikrývky“, informuje web LAD Bible. Tie sa začali objavovať v prírode neďaleko miest, ktorými sa prehnali výdatné búrky. Následné povodne spôsobili premnoženie pavúkov, ktoré začali spriadať siete obrovských rozmerov.

Fotografie z častí Austrálie, ako Bradford, Dandenong Ranges, Traralgon, Morwell a Tinamba, začali zaplavovať sociálne siete, vrátane Redditu, a obyvatelia ostatných kútov sveta sa nestačili čudovať. Niečo také totiž skutočne nemáme možnosť vidieť stále. Fotografie si môžete pozrieť v príspevku od užívatelia hdjwiax na sociálnej sieti Reddit, ktorý prikladáme nižšie.

Naháňajú hrôzu, no ľuďom pomáhajú

Veľké pavučiny pritom nie sú v Austrálii ničím výnimočným (a dokonca ani v iných kútoch sveta, kde sa taktiež objavujú). Pavúky ich vytvárajú najmä vtedy, keď sa ich prirodzené domovy a úkryty dostávajú do nebezpečenstva spôsobeného vysokou hladinou vody.

Samozrejme, netreba sa báť. Pavúky na ľudí nijakým spôsobom neútočia, aj keď si siete pavučín vytvárajú nad zemou. Ako pre médiá vysvetlil Graham Milledge z Austrálskeho múzea, tak pavúky môžu byť v tomto prípade pre ľudstvo aj prospešné. Povodne sú totiž veľmi príjemnými podmienkami na množenie ostatných druhov hmyzu, napríklad otravných komárov. Tie pavúky následne požierajú a ničia a ľudí tak chránia pred nepríjemnými štípancami i patogénmi, ktoré môžu komáre prenášať.

Podobná udalosť sa odohrala v Austrálii aj po povodniach v roku 2012. Archívne zábery nájdete v galérii pod článkom.

Zdá sa teda, že život v Austrálii môže byť skvelý, no aj nebezpečný – najmä, čo sa týka divokej prírody.

1
Uložiť článok
Komentovať