Múmia muža a ženy. (Zesch et al., PLOS One, 2020)

Počítačová tomografia odhalila tajomstvá múmií.

Staroveké múmie objavené v skalnej hrobke v Egypte pred viac ako 400 rokmi konečne odhalili svoje tajomstvo. Vedci totiž preskúmali ich vnútro, avšak bez toho, aby ich museli otvoriť. Použili totiž skenovanie počítačovou tomografiou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Na rozdiel od iných múmií, ktoré boli pochované v rakvách, boli tieto umiestnené na drevené dosky, zabalené do textilu a obalené sadrou zdobenou zlatom a portrétom celého tela, informuje portál Science Alert.

Viaceré cennosti

Počítačová tomografia odhalila, že najmenej jedna z troch múmii bola pochovaná spolu s orgánmi, dokonca aj s mozgom, pričom dve ženy majú na sebe aj nádherné náhrdelníky, opísali vedci v štúdii uverejnenej v časopise PLOS One.

CT ukázalo, že po smrti týchto jedincov – muža, ženy a dospievajúceho dievčaťa, ktorá je datovaná do neskorej rímskej doby (30 rokov pred Kristom až rok 395) – boli ich múmie pochované spolu s artefaktmi, ktoré sa pravdepodobne považovali za užitočné v posmrtnom živote, vrátane mincí.

CT sken múmie dievčiny. (Zesch et al., PLOS One, 2020)

U múmií našli tiež viaceré zdravotné problémy, vrátane artritídy u ženy. „Vyšetrovaním sa zistilo, že zomreli v pomerne mladom veku, avšak nebolo možné určiť príčinu smrti jednotlivých múmií,“ uviedla Stephanie Zeschová, antropologička a egyptologička z múzea Reissa Engelhorna v Mannheime v Nemecku.

Múmie prešli z Egypta do Európy

Dve z týchto múmií precestovali po smrti veľkú cestu. V roku 1615 sa taliansky hudobný skladateľ Pietro Della Valle vydal na cestu do Svätej Zeme a počas cesty naspäť sa zastavil v Egypte. Tam sa dozvedel o dvoch krásnych múmiách objavených v Sakkáre. Získal ich a priviezol ich do Ríma.

Portrét mladej ženy na múmii (Zesch et al., PLOS One, 2020)

Po výmene viacerých majiteľov skončili v Drážďanských štátnych umeleckých zbierkach v Nemecku, kde boli v 80. rokoch aj röntgenované. CT vyšetrenie však ukázalo viac o ich obsahu.

Zachovaný mozog dievčiny

Napríklad sa zistilo, že muž zomrel vo veku 25 až 30 rokov, mal 163 centimetrov a mal zlomené kosti, k čomu pravdepodobne došlo, keď ho niekto rozbalil krátko po objavení.

Mozog sa síce nezachoval, ale neexistujú dôkazy o tom, že by mu ho vybrali. Takisto sa nepoužilo ani veľa balzamovacích látok. Pri múmii našli tiež dva kovové predmety, čo budú pravdepodobne pečate mumifikačnej dielne.

CT sken ukázal korálky z náhrdelníka okolo krku a tela ženy. (Zesch et al., PLOS One, 2020)

U múmie ženy sa mozog takisto nezachoval, avšak u dievčiny bol mozgový kmeň síce zmenšený, no stále identifikovateľný.

Je veľmi pravdepodobné, že tieto múmie sa konzervovali iba použitím natrónu (vysúšacej zmesi) a nie pomocou balzamovacích tekutín,“ tvrdí Zeschová.

Žena zomrela vo veku 30 až 40 rokov, dievča vo veku 17 až 19 rokov. Obe boli pochované s viacerými náhrdelníkmi, čo odrážalo príslušnosť k vyššej socioekonomickej triede.

Múmie muža a ženy sú vystavené v Drážďanoch, múmia dievčaťa sa nachádza v Múzeu egyptských starožitností v Káhire.

Uložiť článok

Najnovšie články