Foto: Pixabay

Viaceré krajiny už začínajú pochybovať o zmysluplnosti existencie združenia CCAMLR, ktoré sa už osem rokov snaží schváliť vytvorenie chráneného územia v Antarktíde, no stále neúspešne.

Združenie krajín, ktoré spája záujem o Antarktídu, už ôsmy raz v rade za sebou nedokázalo schváliť vytvorenie chráneného parku na veľkej ploche Južného ľadového oceánu a samotnej Antarktídy. Tento plán pritom leží na stole už osem rokov a oficiálne ho všetci svetoví predstavitelia podporujú. Každý rok na výročnom zasadnutí krajín Zmluvy o zachovaní zdrojov morského života v Antarktíde (CCAMLR) však o ňom hlasujú neúspešne.

Podľa britského denníka The Guardian je na vine postoj Číny a Ruska, ktoré s vytvorením rozsiahleho parku nesúhlasia, hoci oficiálne to nepriznávajú. Tieto dve krajiny potopili schválenie vytvorenia parku po všetky minulé roky, a hoci tohtoročné rokovanie sa uskutočnilo za zatvorenými dverami, podľa predstaviteľov ďalších zúčastnených strán sú aj tento rok vinníci tí istí.

Foto: Vincent van Zeijst [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Združenie CCAMLR pozostáva z 25 krajín a 26. členom je Európska únia. Mnohí z jeho členov už po takomto viacnásobnom neúspechu začali spochybňovať zmysluplnosť jeho existencie. Podľa Guardianu by pomohla zmena hlasovacích pravidiel, keďže v súčasnosti musí združenie všetky rozhodnutia prijímať jednohlasne. Takáto zmena by však cez Čínu a Rusko zrejme tiež neprešla.

Foto: Ilustračné (Maxpixel)

Za plánom na založenie chráneného územia s rozlohou takmer milión štvorcových kilometrov na troch rôznych územiach vo východnej časti Antarktídy prišli pred ôsmimi rokmi Austrália, Francúzsko a EÚ. Jedným z jeho hlavných účelov by mala byť ochrana morských živočíchov vrátane tučniakov, tuleňov, veľrýb a morských vtákov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )