Foto: Instagram.com (matus.lasan)

Anna sa stala vôbec prvou ženou, ktorá prešla Európu týmto spôsobom a Matúš iba tretím mužom. 

Začiatkom februára sme vám priniesli rozhovor s Matúšom Lašanom, ktorý sa chystal s manželkou Annou uskutočniť mimoriadne ambiciózny plán: prejsť pešo horami Európy 6 330 kilometrov cez 16 krajín. Mesiace plynuli a po 222 dňoch Matúš na Instagrame oznámil, že sa im to podarilo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dobrodružstvo Anny a Matúša začalo pri Čiernom mori a skončilo pri Atlantiku. Svoju cestu dokumentovali aj na sociálnych sieťach, kde ich sledovali a podporovali tisíce ľudí.

„Prešli sme niektoré z najkrajších európskych pohorí a nastúpali cez 274-tisíc výškových metrov. Viac ako majú slávna Pacific Crest Trail a Appalachian Trail dokopy,“ opísal ich cestu Matúš na Instagrame. Začínali v Bulharsku a cieľovým bodom sa stal polostrov Cabo Fisterra v Španielsku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Lašan (@matus.lasan)

Hovorili im, že je to nemožné

„Nemožné! — vraveli nám na náš plán pred siedmimi mesiacmi. Dnes máme spoločne možnosť ukázať všetkým, že keď vás niečo skutočne baví… Nič nie je nemožné!“ doplnil Matúš. A my iba dodávame, že gratulujeme!

Pešo horami naprieč Európou nebolo ich prvé dobrodružstvo tohto charakteru. Na svojom konte majú Anna a Matúš absolvovaných viacero trekov, ako napríklad 3 000 kilometrov dlhý novozélandský Te Araroa, Greater Patagonian Trail o dĺžke 2 650 kilometrov alebo 3 024 peších kilometrov okolo Islandu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Lašan (@matus.lasan)

Najprv svoj nápad ani nezverejnili, teraz sa toto sci-fi stalo realitou

Ako nám prezradil Matúš pred niekoľkými mesiacmi, tento „šialený“ nápad na cestu cez celý náš kontinent im skrsol v hlavách tesne po návrate z Patagónie.

„Naivne sme dúfali, že situácia s pandémiou sa upokojí rýchlejšie. Začiatkom minulého roka nám už bolo jasné, že prejsť trasu, pri ktorej je nutné prekročiť hranice 16 štátov, bude sci-fi. Nakoniec sme skončili na Islande a plán prejsť naprieč Európou zostal v šuflíku. Ani sme ho nezverejnili.“ 

Nakoniec sa toto „sci-fi“ stalo realitou a za 222 dní zdolali okrem tisícok kilometrov aj skoro 280-tisíc metrov stúpania. Napriek tomu, že mali s diaľkovou turistikou skúsenosti, táto túra bola dvakrát dlhšia než ostatné treky, ktoré prešli. A práve pred dĺžkou mala dvojica na začiatku najväčší rešpekt.

„Vieme, že zvládneme byť na nohách 4 mesiace, no 7-8 je takmer dvojnásobná hodnota. Sami sme zvedaví, ako to s nami zamáva,“ prezradil nám pred začiatkom výpravy Matúš.

A aký bol ich hlavný cieľ? Byť šťastní. „Chodenie nás skutočne baví a napĺňa a myslíme si, že o tom by mal byť život. A, samozrejme, sa nevieme dočkať na všetky východy a západy slnka, slobodu a výhľady,“ dodal na záver.

Najnovšie články