foto: Pixabay

Svetová populácia sa zo dňa na deň stále zvyšuje. Už dnes môžeme vidieť alarmujúce čísla, ktoré udávajú počet ľudí na našej planéte. Podľa výpočtov mnohých vedcov nás však v roku 2050 bude omnoho viac, a to 10 miliárd.

V súčasnosti je Tokyo mestom, ktoré je najviac osídlené. Má približne 38 miliónov obyvateľov a pred New Yorkom, ktorý patrí medzi najväčšie mestá, má naozaj vysoký náskok. Svetoznámy New York síce patrí medzi top 10 miest, v ktorých žije veľké množstvo ľudí a priťahuje mnohých turistov, no za pár rokov to tak nemusí byť. 

Už dnes si môžeme všimnúť to, ako sa ostatné mestá, ktoré nikdy nepatrili medzi tie najväčšie, začínajú rozširovať. A to nielen svojou rozlohou, ale aj počtom obyvateľov, ktorých je každým rokom stále viac a viac.

Kým rast populácie v Amerike a Európe začína stagnovať, presný opak sa deje v Ázií a Afrike. Za tri dekády sa tak môže situácia úplne zvrtnúť a mestá ako ich poznáme teraz, budú vyzerať úplne inak.

10. Mexico City, Mexico: 23,9 milióna obyvateľov

wikimedia.org

Mexiko sa za posledných 20 rokov rozrástlo o niekoľko miliónov obyvateľov. Kým ešte v minulosti patrilo medzi mestá, ktoré neboli ničím zaujímavé, dnes sa do nich hrnú veľké zástupy turistov a ľudí, ktorí tu chcú žiť.

9. Lagos, Nigéria: 24,2 milióna obyvateľov

wikimedia.org

Mesto Lagos je ôsmym najrýchlejšie rastúcim mestom v Afrike. Vláda očakáva obrovský nárast obyvateľstva v priebehu nasledujúcich rokov. Odhadujú, že v roku 2050 tu bude žiť okolo 40 miliónov ľudí, čiže dvojnásobok množstva, aké je tu dnes.

8. Cairo, Egypt: 24,5 milióna obyvateľov

wikimedia.org

Aj keď sa mnohí ľudia v meste Cairo zmietajú v rôznych infekčných a bakteriálnych chorobách, ich počet sa neustále zvyšuje. Posledných pár dekád sa zmenil aj pomer úmrtí a narodení.

7. Karachi, Pakistan: 24,8 milióna obyvateľov

wikimedia.org

Veľké mesto Karachi sa za posledné roky dostalo na omnoho vyššie priečky v počte obyvateľov, ako to bývalo v minulosti. Vďačiť za to môžu aj imigrantom.  Každý mesiac sem prichádza približne 45 000 ľudí za prácou a novým životom. Pre porovnanie, v roku 1998 v tomto meste žilo 9,8 milióna obyvateľov. Do roku 2011 sa ich počet zvýšil na neuveriteľných 21,2 miliónov.

6. Dhaka, Bangladéš: 27,4 milióna obyvateľov

flickr.com

Rovnako ako mesto Karachi, tak aj v meste Dhaka sa nachádza veľký počet imigrantov, ktorí hľadajú prácu. Práve vďaka imigrantom sa zvýšila populácia o 60%.

5. Beijing, Čína: 27,7 milióna obyvateľov

wikimedia.org

Beijing patrí medzi najväčšie mestá v Číne. Len za jeden rok sa tu zvýšila populácia z 24 miliónov na 27,7 miliónov.

4. Mumbai, India: 27,8 milióna obyvateľov

pixabay.com

Množstvo obyvateľov v Mumbai sa zvýšilo za posledných dvadsať rokov. Kým severná časť rastie rýchlosťou svetla, juh tohto mesta je oveľa menej osídlený. Pred dvomi rokmi sa odhadoval počet obyvateľov v roku 2030 na 28 miliónov, no už dnes môžeme vidieť, že to bude omnoho vyššie číslo.

3. Shanghai, Čína: 30,8 milióna obyvateľov

wikimedia.org

Predpokladá sa, že do roku 2030 bude mať Shanghai viac ako 45 miliónov obyvateľov. Nie je to nič nereálne, pretože na začiatku 21. storočia malo toto veľké mesto „iba“ 16,5 milióna obyvateľov. Za 17 rokov sa ich počet zvýšil o viac ako 15 miliónov.

2. Delhi, India: 36,1 milióna obyvateľov

wikimedia.org

V roku 2010 mnohí tvrdili, že o desať rokov sa Delhi dostane na tretie miesto v rebríčku počtu obyvateľov. Už dnes je však druhým najväčším mestom, ktorého populácia rapídne stúpa každým rokom o niekoľko stoviek tisíc.

1. Tokyo, Japonsko: 37,2 milióna obyvateľov

pexels.com

Asi nie je žiadnym prekvapením, že na prvom mieste s počtom obyvateľov sa dostalo Tokyo. Najväčšiu zásluhu o rekordný počet má najmä vysoká pôrodnosť. Len malé percento obyvateľov v Tokyu tvoria imigranti.

Pre porovnanie, v roku 1950 bol New York najväčším mestom sveta s počtom obyvateľov 12,4 milióna. Hneď sa ním sa držalo Tokyo s počtom 11,3 milióna a tretiu priečku obsadzoval Londýn s počtom 8,4 milióna. Za necelých 70 rokov sa svet neskutočne zmenil a známe mestá ako New York či Londýn už nepatria medzi tie najväčšie ako kedysi.

Pozri aj: Koľko ľudí by žilo na našej planéte, keby všetci ľudia ožili a koľko ľudí na nej bude žiť v roku 2100?

businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články