Foto: Wikimedia commons (MichaelMaggs, AngryGrandpaTheMovie )

Navštívili sme mesto, ktoré nesmie chýbať na vašom bucketliste.

Bath je magické miesto, ktoré na pohľad skutočne pripomína niečo medzi Rímom, Karlovymi Varmi a utešeným anglickým mestečkom. Na prvý pohľad vás Bath osloví svojou skvostnou architektúrou, no to ani zďaleka nie je jediné, čo môžete v tomto anglickom meste obdivovať. Bath je mestom kultúry, architektúry, kúpeľov, ale aj hollywoodskych celebrít.

Ak radi objavujete skryté klenoty Európy, potom by práve toto mesto, ktoré je anglickou obdobou Karlovych Varov, nemalo chýbať na vašom bucket liste. Narazíte tu totiž na omnoho viac, než by ste čakali od 90-tisícového mesta.

Rímske kúpele

Neodmysliteľnou súčasťou tohto mesta sú rímske kúpele, ktoré by ste pri návšteve mesta určite nemali minúť. Zároveň ide o najstaršiu históriu tohto miesta. Bol to práve cisár Claudius, ktorý bol vládcom Rímskej ríše medzi rokmi 41 až 54, ktorý sa rozhodol, že Británia je hodná dobývania. Jeho pričinením boli na juhu Anglicka vybudované prvé cesty, systém kanalizácie, ale aj vyhĺbené pramene na území Bathu. Návštevou týchto kúpeľov si teda môžete spraviť skutočne slušný výlet späť v čase, ktorý je úžasným príkladom kultúrneho dedičstva, ktoré Rimania zanechali v rôznych kútoch Európy.

Foto: Public domain
Wikimedia (Joyofmuseums)

Bydlisko Jane Austenovej

Aj keď Jane Austenová v Bathe nikdy nebola veľmi šťastná, prežila tu časť svojho života. Práve roky, ktoré tu strávila sú však považované za jej najmenej produktívne obdobie. Niektorí historici sa však pri tomto tvrdení úplne nezhodujú. Iní totiž tvrdia, že počas štyroch rokov kedy tu Austenová žila, pracovala na knihe Susan a dokonca začala pracovať na diele The Watsons. Ak chcete vidieť miesto, kde Jane Austenová žila, určite zavítajte The Jane Austen Centre, kde môžete spoznať viac detailov o živote slávnej spisovateľky.

Wikimedia (Fahdshariff)

Nechajte sa uniesť architektúrou

Architektúra mesta Bath je to prvé, čo vám po príjazde do mesta udrie do očí. A niet sa čomu čudovať. Mesto je plné úžasných gregoriánskych budov, ktoré sú miestami prerušené neskorou gotickou či viktoriánskou architektúrou. Najpútavejší je však miesto cirkus, radová zástavba budov vytvorená do polovičnej elipsy. Aj napriek tomu, že spredu táto zástavba vyzerá rovnako, zo zo zadu je každý u týchto domov unikátny. Celá architektúra mesta je pritom inšpirovaná Rímom, čo je viditeľné najmä na tom, že takmer všade je použitý ten istý typ talianskeho kameňa.

Anglické mestečko Bath
Foto: Public domain
Interez.sk

Zájdite si do kúpeľov

Okrem pozostatkov rímskych kúpeľov tu nájdete aj moderné funkčné kúpele, ktoré majú najväčšie čaro v chladných mesiacoch. Krok vedľa však nespravíte ani v lete. Bath je predsa primárne kúpeľným mesto, ako napovedá jeho názov i história. Thermae Bath Spa je skutočne úžasným zážitkom, pretože kombinuje relaxačné kúpele, rôzne procedúry a zároveň úžasné výhľady na celé mesto, keďže jeho veľká časť sa nachádza na streche historickej budovy.

Interez.sk

Hliadkujte na celebrity

Ako uvádza niekoľko turistických sprievodcov, Bath je veľmi atraktívne mesto aj pre hollywoodske celebrity. Niekoľko z nich tu údajne žije, no brožúry nechcú vyzradiť o koho ide. Ak budete mať šťastie v okolí Bathu možno natrafíte na tvorcov seriálu Flippinig Bangers. Seriál sleduje Willa a Gusa, ktorí pretvárajú nepojazdné rachotiny na nablýskané veterány. A ak na nich nenatrafíte tu, určite sa vám to podarí od pondelku na Viasat Explore, kde sa bude vysielať o 21:00 druhá séria. A ak túžite vidieť viac zo zákulisia seriálu, zamierte na náš Youtube kanál.

Tento článok vznikol v spolupráci s Viasat
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )