Ilustračná fotografia, Foto: Archív TASR

Viac ako dvojmesačné obmedzenie sociálneho života v USA vytvorilo vo veľkomestách nový problém.

Spojené štáty americké majú vrchol pandémie koronavírusu, zdá sa, za sebou. V amerických metropolách sa však objavil nový problém. Vyzerá to totiž tak, že ľudia nie sú jediní, ktorých životy obmedzujú prijaté epidemiologické nariadenia. Zatvorené reštaurácie vyhnali do ulíc aj hlodavce. Tých je teraz akosi viac a sú o poznanie agresívnejšie.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) varuje pred nezvyčajne agresívnym správaním potkanov v amerických mestách, ktoré je dôsledkom viac ako dvojmesačného „lockdownu“ spôsobeného pandémiou koronavírusu, informuje britský The Guardian. CDC tvrdí, že sa potkany v amerických mestách správajú výnimočne agresívne, dokonca sa uchyľujú ku kanibalizmu mláďat.

Prišli o prirodzenú obživu

Americké mestá tak čelia popri pandémii ďalšiemu problému, ktoré predstavuje zdravotné riziko pre ich obyvateľov. Agresívne správanie mestských hlodavcov je spôsobené zatvorením reštaurácií, stánkov s rýchlym občerstvením a ďalších služieb. Potkany či myši totiž v mestách prišli o svoju prirodzenú potravu, ktorú tvoril najmä odpad a zvyšky jedla. V dôsledku nedostatku potravy sa tak pudovo uchyľujú aj k najkrajnejším riešeniam.

„Sú to cicavce rovnako ako vy či ja, a keď ste naozaj veľmi, veľmi hladný, nebudete konať rovnako ako obyčajne. Budete sa správať naozaj zle,“ vysvetlil pre NBC News mestský rodentológ z New Yorku, keď sa v meste ešte v apríli objavili prvé prípady zvláštneho správania potkanov.

Ilustračná fotografia, Foto: Archív TASR

Prenášať môžu desiatky chorôb

Agresívne hlodavce sa pritom neobjavili len v New Yorku, ale hneď v niekoľkých veľkých amerických mestách. Na základe toho sa rozhodlo oficiálne varovanie vydať aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Ako uvádza USA Today, mestské hlodavce môžu totiž prenášať na človeka až 35 rôznych ochorení. Odhaduje sa pritom, že na štyroch ľudí pripadá v amerických veľkomestách jeden potkan či myš.

2
Uložiť článok
Komentovať