twitter.com(NWSSanDiego)

Americkí meteorológovia si všimli podozrivý mrak.

Znie to síce ako začiatok katastrofického filmu, no našťastie ide naozaj iba o zdanie. Ako hovorí portál inStory.cz, Američania totiž zaznamenali roj lienok, ktorý bol tak masívny, že ho evidovali meteorologické prístroje. Migrujúce lienky majú v Spojených štátoch tak bohatú populáciu, že dokázali spliesť profesionálov a vydávať sa tak za mrak.

To je skutočne ohromujúce. Lienky údajne nemali byť husto koncentrované, no ich počet musel byť aj tak nepredstaviteľný, pretože podľa meteorológov zaberali priestor 130 krát 130 kilometrov. Nie je jasné o aký druh lienok išlo, keďže v Kalifornii, kde bol tento mrak zaznamenaný, žije až 200 rôznych druhov. Lienky pritom leteli vo výške 1,5 až 2,7 kilometrov.

Nemali tu čo robiť

Odborníci sa podľa portálu Science Alert domnievajú, že išlo o veľmi štandardný druh Hippodamia convergens, ktorého potravu predstavujú vošky, a tak je veľmi populárny najmä medzi záhradkármi. Toto ohromné množstvo lienok sa však správalo veľmi nepravdepodobne. Tieto tvory síce na zimu migrujú do teplejších lokalít, lenže na počiatku leta by sa mali vyskytovať v stálej oblasti.

Nie je vylúčené, že za tento nevídaný úkaz môže nepredvídateľné počasie, ktorého svedkom sme nemali možnosť byť len u nás, ale odohrávalo sa aj v Amerike.

inStory.cz, sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )