foto: Pixabay

Vďaka tomuto objavu by mohla byť obnovená misia, počas ktorej vedci skúmali magnetické pole Zeme.

NASA stratila signál zo svojho satelitu pred viac než desiatimi rokmi. Scott Tilley, amatérsky astronóm, sa venoval skenovanie oblohy, pretože upodozrieval americkú vládu z vypustenia špionážneho satelitu prostredníctvom Muskovej spoločnosti SpaceX. Namiesto toho však zachytil signál zo satelitu s názvom Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration skrátene IMAGE.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vesmír tento satelit po prvýkrát uzrel v roku 2000 a to za účel prieskumu magnetického poľa, ktoré chráni našu planétu pred rádioaktívnym žiarením, ktorého je vo vesmíre viac než dosť. Satelit však koncom roka 2005 prestal s vedcami komunikovať a tí sa v roku 2007 misie celkom vzdali, keď sa im nepodarilo dostať sa späť k signálu, ktorý satelit vysielal.

47 ročný kanadský amatérsky astronóm si myslel, že signál pochádza od vládneho satelitu, ktorý sa snažil odhaliť. Neskôr však zistil, že ide o celkom iný signál. Na svojom blogu opísal detaily skúmania a fakt, že googlovaním prišiel na jeho pôvod. Keď sa dozvedel, že vedci s týmto satelitom stratili v decembri 2005 kontakt, rozhodol sa kontaktovať NASA.

Foto: Wikimedia Commons

To, že tento satelit stále funguje sú skvelé správy,“ povedala Patricia Reiff, výskumníčka z pôvodnej IMAGE misie. NASA prehlásila, že bola schopná prečítať aspoň základné informácie zo satelitu a to značí, že je stále ovládateľný. „Tím vedcov napäto očakáva či satelit pošle na Zem nejaké užitočné informácie,“ dodáva Patricia Reiff z Ricovej univerzity v texaskom Houstone.

Podľa poslednej správy zo štúdie urobil tento satelit 37 významných objavov počas svojej pôvodnej misie, ktorá mala na počiatku trvať len dva roky. Vďaka Scottovi tak budú môcť vedci pokračovať vo svojom výskume a priniesť ďalšie podstatné objavy, ktoré by mohli objasniť čosi viac o fungovaní magnetického poľa.

Pozri aj: Konečne sa im to podarilo. Vedci dokázali existenciu štvrtej dimenzie a zaznamenali ju v 2D zobrazení

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články