aktivisti

Twitter/@BR_Kultur (reprofoto)

Aktivisti varovali, že protesty budú pokračovať, kým klimatickým zmenám nebude venovaná väčšia pozornosť.

Dvaja klimatickí aktivisti sa v sobotu prilepili k rámom dvoch obrazov od španielskeho maliara Francisca Goyu v španielskom Museo del Prado v Madride. Uviedla to miestna polícia, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Pri tomto proteste nebol poškodený ani jeden z obrazov. Aktivisti napísali na stenu medzi obe umelecké diela nápis „plus 1,5 stupňa Celzia“. Odkazovali tak na Parížsku dohodu, ktorej cieľom je udržať nárast globálnej teploty pod 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.

Polícia uviedla, že na mieste zadržala dve osoby.

Klimatickí aktivisti zo skupiny Extinction Rebellion zverejnili po incidente na internete video, na ktorom majú obaja aktivisti prilepené ruky k obrazom predtým, než zasiahla ochranka múzea. Skupina dodala, že išlo o umelecké diela Nahá Maja a Oblečená Maja od maliara Francisca Goyu.

Protestujú proti globálnym teplotám

Táto akcia bola protestom proti rastúcim globálnym teplotám, ktoré „vyvolajú nestabilnú klímu s vážnymi následkami pre celú planétu“, uviedli aktivisti vo vyhlásení.

Agentúra AFP pripomína, že podobné útoky sa v uplynulom období prihodili už niekoľkokrát.

Minulý týždeň vyliali klimatické aktivistky hráškovú polievku na obraz Rozsievač od holandského maliara Vincenta van Gogha a následne sa prilepili k stene sekundovým lepidlom. V uplynulých týždňoch boli terčmi aktivistov aj slávne diela maliarov Leonarda da Vinciho, Clauda Moneta či Vermeera vo viacerých prestížnych galériách.

Aktivisti varovali, že protesty budú pokračovať, kým klimatickým zmenám nebude venovaná väčšia pozornosť.

Uložiť článok

Najnovšie články