gordon ramsay

Foto: Youtube/Twitter (reprofoto)

Aktivisti vyzývajú k prechodu na rastlinnú potravu.

Environmentálni aktivisti v sobotu večer obsadili londýnsku reštauráciu známeho britského televízneho kuchára Gordona Ramsaya, pričom požadovali prepracovanie britského potravinového systému. TASR o tom informuje v nedeľu na základe správy agentúry AFP.

Štrnásť členov organizácie Animal Rebellion vstúpilo do reštaurácie v londýnskej štvrti Chelsea okolo 18.00 h miestneho času (19.00 h SEČ) a posadili sa k stolom vyhradeným pre hostí.

Aktivisti držali v rukách falošné menu s podrobnými informáciami o environmentálnych nákladoch na prípravu jedál ponúkaných v reštaurácii a odišli o niekoľko hodín neskôr, keď sa podnik zatvoril.

Zodpovednosť nesieme podľa aktivistov všetci

„Táto luxusná reštaurácia stelesňuje nerovnosť, ktorú v súčasnosti v Spojenom kráľovstve zažívame, ako aj popieranie závažnosti klimatickej krízy. Potrebujeme dramatickú zmenu potravinového systému a všetci za to musíme prevziať zodpovednosť,“ napísala organizácia na sociálnej sieti Twitter.

Hovorca reštaurácie Gordona Ramsaya v reakcii uviedol, že „každý má právo na svoj názor a presvedčenie“. „Avšak násilne vstupovať do reštaurácie, vyrušovať ťažko pracujúci personál pri práci a kaziť večer hosťom, ktorí mesiace čakali na rezervácie, je neuveriteľne nevhodné a hlboko neúctivé,“ dodal.

Vyzývajú k prechodu na rastlinnú potravu

Aktivistka Lucia Alexanderová v tejto súvislosti vyzvala na „prechod na rastlinný potravinový systém“, ktorý podľa nej na pestovanie potravín využíva o 75 percent menej poľnohospodárskej pôdy než chov zvierat.

Na miesto bola privolaná polícia. Policajti podľa jej hovorcu nikoho nezatkli. „Reštauráciu zatvorili a demonštranti odišli,“ dodal.

Uložiť článok

Najnovšie články