foto: instagram.com (todonoticis/chugunovpetrs)

Matej Mensatoris / / Série
Aj v tých najväčších extrémoch môže vzniknúť niečo nádherné. Sibírske mesto Oymyakon, ktoré je najchladnejším miestom na planéte, je toho dôkazom.

Oymyakon je dedina v republike Jakutsko v Rusku. Nachádza sa na ruskom Ďalekom východe na rieke Indigirka, asi 5300 km východne od Moskvy a cca 460 km západne od Ochotského mora. Býva označovaný ako pól chladu.

Ľudia v tejto dedinke, v ktorej žije len niekoľko stoviek obyvateľov, sa naučili žiť v extrémnych podmienkach. Toto miesto každoročne priťahuje pozornosť celosvetových médií. V Rusku je (zasa) zima. Ortuť teplomera klesá každým rok nižšie a nižšie, pričom ani to nebráni obyvateľom, aby chodili na toaletu von. Kanalizácia tu nie je, pretože voda v nej by dávno zamrzla.

Z času na čas na toto naozaj zaujímavé miesto zablúdia amatérski i profesionálni fotografi z celého sveta, ktorých cieľom je zachytiť jedinečnosť tohto mestečka. Oymykakon je dedina teplotných extrémov. Cez leto sa tu môže teplota vyšplhať aj nad 30°C, zatiaľ čo v najchladnejších mesiacoch teploty neraz klesnú aj pod  -60°C. Pozrite sa spolu s nami do mesta, v ktorom žiť je naozaj odvaha.

foto: instagram.com (anastasiagav)
foto: instagram.com (visityakutia)
foto: instagram.com (todonoticias)
Foto: instagram.com (sivtseva9452)
independent.co.uk
0
Komentovať (0)