Foto: HBO

Väčšina fanúšikov Game of Thrones si zvykla, že táto "hra" vie byť poriadne drsná.

Ak si niekoho obľúbite, s veľkou pravdepodobnosťou umrie, pretože v Game of Thrones sú len dve možnosti. Buď postava vyhrá alebo zomrie. Ktorá z postáv bude mať toľko šťastia, že napokon prežije?

Kto prežije?

Dvaja epidemiológovia sa rozhodli, že zistia, čo je potrebné k tomu, aby človek prežil nielen v stredoveku, ale dokonca v prostredí, v ktorom sa odohráva Game of Thrones. Sledovaniu a podrobnému skúmaniu seriálu venovali dlhé hodiny a napokon došli k jednoduchému záveru. Na to, aby postava prežila, je potrebné, aby to nebol muž s neurodzeným pôvodom a sklonom k neochvejnej lojalite, ktorý sa drží života za každú cenu.

Posledná séria

Samozrejme, výskumníci zo Sydney mali aj o niečo sebeckejšie dôvody na vykonanie tejto štúdie. Chceli si pozrieť všetkých 7 sérií Game of Thrones skôr, ako svetlo sveta oficiálne uzrie posledná, finálna séria. Vypustenie na obrazovky HBO je už za rohom, výskumníci sa preto rozhodli, že sa odvážia vysloviť predpoveď a odhadnúť, aký osud postihne obľúbené postavy.

Krutá smrť

Pri sledovaní prvých sedem sérií si na mušku vzali celkovo 330 postáv, pričom väčšina z nich spadala práve do vyššie spomenutej kategórie. Kým 7. séria skončila, polovica týchto postáv zomrela nejakým krutým spôsobom, napríklad vo vojne, na otravu, na následky popálenín alebo boli popravené. V priebehu 67 epizód len dve postavy zomreli prirodzenou, nenásilnou smrťou. Vzhľadom na doterajší priebeh seriálu je to celkom smutná štatistika a poskytuje výskumníkom celkom jasný náhľad na to, ako asi bude vyzerať posledná séria.

Známe postavy

Zrejme ste si aj vy domysleli, že posledná séria bude jednoducho krutá. Dôležité je však vziať do úvahy to, ktoré postavy často striedali strany a ako boli doteraz propagované. Aj keď milovníci Game of Thrones vedia, že smrť je v tomto počine nepredvídateľná, pravdepodobnosť, že postava zomrie do hodiny po tom, čo sa objavila v deji, je len 14 percent. To znamená, že smrť sa týkala väčšinou tých postáv, ktoré boli súčasťou deja najmenej jednu epizódu.

Lojálne postavy

Okrem toho, je 2,5 krát pravdepodobnejšie, že zomrie postava, ktorá je pre dej významná a je až 6,5 krát pravdepodobnejšie, že smrť tejto postavy bude mimoriadne nepríjemná. Takáto predpoveď neveští nič dobré pre mnohé hlavné postavy, zdá sa však, že vyššiu šancu na prežitie majú tí, ktorí počas deja zmenili front, na ktorom bojovali. Tých, ktorí sú slepo oddaní jedinému človeku, zrejme postihne nepríjemný osud.

Na základe týchto predpokladov si epidemiológovia myslia, že vysoké šance na prežitie majú napríklad Sansa či Arya Stark. Na druhej strane, Daenerys Targaryen a Cersei Lannister sú síce urodzené ženy, no ich prežitie je však otázne. Ich šance sú podľa výpočtov ešte nižšie ako šance takých postáv, akými sú Jon Snow a Tyrion Lannister.

Našťastie, alebo možno nanešťastie, diváci vedia, že Game of Thrones sa málokedy riadia logikou a výpočtami. Ak teda chcete vedieť, čo sa s postavami stane, budete si musieť počkať do apríla.

sciencealert
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy