Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

V súčasnosti množstvo vedcov pracuje na vynájdení vakcíny, ktorá by spomalila šírenie koronavírusu.

Aj keď efektívny liek ani vakcínu sa zatiaľ nájsť nepodarilo, vedci sa nevzdávajú a každým dňom sme o krok bližšie k úspechu. V doteraz najrozsiahlejšej štúdii vytvorili odborníci model, ktorý vyobrazuje, ako vyzerá šírenie ochorenia pred vakcínou a po nej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci vytvorili model šírenia osýpok

Ako informuje portál Medical Express, vedci sa rozhodli vytvoriť model, ktorý ukazuje, ako sa ochorenie šíri pred vakcínou a po nej. Keďže výskum koronavírusu je takpovediac v plienkach, v jednej z najrozsiahlejších štúdií svojho druhu sa vedci pozreli na šírenie osýpok. Zhromaždili údaje zozbierané v Anglicku za posledných 40 rokov, teda vrátane obdobia, kedy ešte očkovanie proti osýpkam neexistovalo a obdobia po zavedení očkovania. Ako informuje článok v časopise Nature Ecology & Evolution, pred vynájdením vakcíny sa ochorenie šírilo a pretrvávalo vo veľkých populáciách, ale aj v malých mestách.

Kedysi každoročne na následky osýpok zomieralo milión detí, vďaka očkovaniu sa však toto číslo podarilo znížiť na menej ako 200-tisíc. Za posledných 20 rokov sa v tejto oblasti podaril nesmierny pokrok. Snaha dostať pod kontrolu iné ochorenia, ako napríklad kiahne, však ukazuje, že to nie je také jednoduché. Prejsť od lokálneho zvládnutia k celosvetovému vyhladeniu ochorenia je mimoriadne náročné.

Ako sa bude vyvíjať pandémia koronavírusu?

Skôr, než sa zaviedlo očkovanie proti osýpkam, ochorenie sa pravidelne vracalo, pričom podobný vzorec je pozorovateľný pri mnohých ďalších ochoreniach. Čo sa osýpok týka, vedci zhromaždili týždenné reporty, ktoré boli v Anglicku zhromažďované od roku 1944 až do 1990, kedy boli osýpky vďaka očkovaniu lokálne eliminované. Za pomoci získaných údajov bol následne vytvorený priestorový model, ktorý poukazuje na to, že je dôležité dbať na elimináciu ochorenia nielen vo veľkých mestách. Aj menšie populácie totiž môžu prispieť k tomu, že sa ochorenie veľmi rýchlo rozšíri.

Čo sa pôvodu nákazy týka, vedci sa pred vakcínou zameriavali na vplyv veľkých miest, malých miest a tzv. neznáme zdroje nákazy. Po zavedení vakcíny sa však veľké a malé mestá ako zdroj nákazy podarilo eliminovať a ostal len neznámy zdroj nákazy.

Vytvorený model je možné aplikovať nielen v prípade osýpok, ale aj iných ochorení, napríklad nového koronavírusu. Aj keď teda zatiaľ vakcína neexistuje, vedci môžu vďaka modelu predvídať, ako sa bude epidémia vyvíjať ďalej. Okrem toho, môžu skúmať aj to, ako na šírenie ochorenie vplýva, keď časť populácie očkovanie z rôznych dôvodov odmieta.

Medical Express
Uložiť článok

Najnovšie články