Margo.aga [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

V poslednom čase sa o černobyľskej havárii hovorí veľa, najmä vďaka rovnomennej minisérii.

Práve takéto pripomínanie si strašnej udalosti by malo slúžiť ako výstraha. Zdá sa však, že vždy sa nájde niekto, kto hrozbu neberie vážne. V tomto prípade je to zrejme Rusko, denník Dailymail totiž uvádza, že v arktickej oblasti plánuje vypustiť na more jadrovú elektráreň, ktorá si už teraz vyslúžila prezývku plávajúci Černobyľ.

Článok pokračuje pod videom ↓

Akademik Lomonosov

Rusko plánuje na more vypustiť jadrovú elektráreň a nie akúkoľvek. Námorná elektráreň dostala pomenovanie Akademik Lomonosov a bude sa plaviť po vode v arktickej oblasti, pričom jej trasa bude dlhá takmer 5 000 kilometrov. Akademik Lomonosov je projekt, ktorý je vo výstavbe už niekoľko rokov, pričom na vodu bol prvýkrát vypustený ešte 30. júna v roku 2010. 17. mája minulého roka mala elektráreň doraziť do Murmansku, kde ju plánovali prvýkrát napustiť jadrovým palivom. Práve v tomto ruskom meste sa Akademik Lomonosov nachádza aj teraz a úlohou platformy dlhej 144 metrov je zásobovať čukotské podniky zamerané napríklad na ťažbu vzácnych surovín.

Margo.aga [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Posilnenie ekonomiky a nové zdroje energií

Akademik Lomonosov je dlhý 144 metrov, široký 30 metrov, unesie 21 500 ton nákladu a na jeho obsluhu je potrebných 69 členov posádky. Námorná elektráreň bola vybudovaná v rámci Putinovho odvážneho plánu arktickej expanzie, čo sa americkej vláde vôbec nepozdávalo. Putin plánoval vďaka elektrárni posilniť ruskú ekonomiku a hľadať nové zdroje ropy a zemného plynu, keďže tie sibírske sa pomaly ale isto vyčerpávajú.

Plávajúci Černobyľ

Cieľom Akademiku Lomonosov je prístavné mestečko Pevek. Keďže Pevek je najsevernejšie položeným mestom na území Ruskej federácie, námorná elektráreň by sa stala najsevernejšie položenou jadrovou elektrárňou na svete. Aj keď výstavba a presun takéhoto kolosu sú obdivuhodné, projekt má mnoho kritikov, najmä z radov environmentalistov, ktorí jadrovú elektráreň označujú za plávajúci Černobyľ alebo za Černobyľ na ľade.

Rosatom sa pred kritikou bráni

Samozrejme, majiteľ námornej elektrárne, spoločnosť Rosatom, nemohol nechať kritiku bez odozvy a rozhodol sa projekt brániť. Podľa Vladimira Iriminku, hlavného inžiniera Akademiku Lomonosov, sú obavy celkom neopodstatnené, ničím nepodložené a je nesprávne porovnávať Černobyľ s touto jadrovou elektrárňou. Pre Dailymail dodáva, že v arktických vodách bude elektráreň chladená neustále, keďže o studenú vodu núdza jednoznačne nebude.

Slová tvrdiace, že nič nehrozí, síce môžu znieť upokojujúco, spočiatku však málokto veril tomu, aké škody môže napáchať Černobyľ. Priamo na mieste stála explózia život 31 ľudí, ovplyvnila však životy ďalších miliónov.

dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články