mentalfloss.com

Skúste sa trochu zamyslieť nad názvami niektorých miest. O histórii názvov toho vieme celkom dosť. Pri presune Európanov do Ameriky vznikali nové mestá a...

Skúste sa trochu zamyslieť nad názvami niektorých miest. O histórii názvov toho vieme celkom dosť. Pri presune Európanov do Ameriky vznikali nové mestá a kolónie. Najviac sa presúvali Briti, Holnďania a Francúzi a v Severnej Amerike od roku 1773 vzniklo 13 kolónií, medzi ktoré patrí napr. aj New Jersey, New York a New Hampshire. Staré Mexiko je Mexiko, podľa Yorku nazvali New York a podobne. Existuje teda aj starý Zéland, keďže poznáme Nový Zéland?

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvý cestovateľ, ktorý sa dostal na pevninu Nového Zélandu, bol Holanďan Abel Tasman. Po 9-dennej plavbe sa nakoniec holandské lode vynorili na pobreží Nového Zélandu. Zdanlivo mierumilovní Maori prepadli holandské člny a z posádky si urobili kanibalské hody. Tasman po tomto čine nazval danú zátoku Moordenaarsbaai, čo znamená Záliv vrahov. Dnešný Nový Zéland nazval Staten Landt, pričom si myslel, že sa nachádza niekde pri Argentíne.

novyzeland
fotolibra.com

Čoskoro po tom dorazili na pevninu holandskí kartografi Hendrik Brouwer a Joan Blaeu a prišli na to, že tieto veľké ostrovy sa nenachádzajú pri Južnej Amerike. Blaeu pomenoval ostrov Nieuw Zeeland po holandskej provincii Zeeland, čo v preklade znamená „Sea Land“, čiže morský ostrov.

novyzeland2
woolsnz.com

Neskôr Angličan James Cook uskutočnil tri cesty do Nieuw Zeelandu. Pôvodným cieľom jeho cesty bolo zmapovať cestu z južnej časti Tichého oceánu, no Cook sa aj so svojou posádkou stratil a skončil na ostrove Nieuw Zeeland, ktorý bol vtedy ešte pomerne nepreskúmaný. Cook zmapoval väčšinu pobrežia a je aj zodpovedný za dnešný názov New Zealand, čiže Nový Zéland.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), mentalfloss.com

Uložiť článok

Najnovšie články