foto: SITA

Test musí byť negatívny a nesmie byť starší ako 48 hodín.

Slováci, ktorí prichádzajú na Ukrajinu, musia mať so sebou negatívny výsledok testu na COVID-19. Nesmie byť starší ako 48 hodín. V prípade, že cestujúci príde bez testu, bude musieť podstúpiť štátnu alebo domácu karanténu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Koronavírus online: Mapa a grafy situácie na Slovensku | Aktuálne správy

Slovensko je v červenej zóne

Ukrajina totiž od 1. augusta zaradila Slovensko do tzv. červenej zóny. TASR to potvrdili z Veľvyslanectva Ukrajiny v SR. Ukrajina delí krajiny podľa počtu aktívnych prípadov COVID-19 na zelené a červené zóny. V červenej zóne sú krajiny, kde je počet aktívnych prípadov COVID-19 viac ako 40 osôb na 100 000 obyvateľov, v zelenej zóne krajiny s menším počtom ako 40 osôb na 100 000 obyvateľov.

foto: Pexels

„Karanténa v štátom určených zariadeniach sa vzťahuje iba na prichádzajúcich z krajín s vysokou mierou nákazy COVID-19, ktorí sa na území týchto krajinách nachádzali 14 dní a viac.

Umiestneniu do zariadenia určeného štátom nepodliehajú osoby, ktoré súhlasili so samoizoláciou pomocou elektronickej služby Zostaň doma,“ vysvetlilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Podľa ukrajinskej agentúry Ukrinform možno domácu karanténu prerušiť, pokiaľ človek podstúpi test na COVID-19 a dostane negatívny výsledok.

Opatrenie má aj výnimky

foto: Pexels

Opatrenie o štátnej alebo domácej karanténe sa nevzťahuje na zamestnancov zahraničných zastupiteľských úradov, konzulárnych úradov a zastúpení medzinárodných organizácií akreditovaných na Ukrajine, ako aj ich rodinných príslušníkov, rušňovodičov a členov posádok nákladných vozidiel, vodičov nákladnej dopravy, pilotov, členov posádky lietadla alebo iných členov leteckého personálu, posádku v lodnej nákladnej doprave, rušňovodičov, vozmajstrov, vlakové čaty a obslužných pracovníkov v železničnej nákladnej doprave, ozrejmil slovenský rezort diplomacie.

Poistná zmluva je povinná

Pri vstupe do krajiny sa všetci cudzinci musia tiež v súčasnosti preukázať poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s liečbou COVID-19. Poistenie musí byť platné počas celého pobytu na území Ukrajiny.

Hranicu Slovensko-Ukrajina možno prekročiť cez hraničné priechody: Vyšné Nemecké – Užhorod (otvorený pre osobnú a nákladnú automobilovú dopravu), Ubľa – Malyj Bereznyj (otvorený v plnom rozsahu), Veľké Slemence – Mali Selmenci (obnovený v plnom rozsahu v prevádzkovej dobe od 8.00 do 20.00 h).

Uložiť článok

Najnovšie články