Foto: Reissland N, Francis B, Mason J, Lincoln K (2011) Do Facial Expressions Develop before Birth? PLoS ONE

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či plačú už bábätká v matkinom brušku?

Bábätká v brušku reagujú na najrôznejšie podnety. Mamička cíti, ako sa dieťatko otáča, kope alebo má dokonca štikútku. Môže však bábätko v brušku aj plakať? Takýto je názor odborníkov.

Môžu bábätká v maternici plakať?

Už začiatkom druhého trimestra mamička cíti dokonca aj to, keď sa dieťatku začne štikútať. Aj keď plač bábätka zrejme cítiť nebude, podľa odborníkov sa na prvý plač po narodení dieťatko chystá ešte skôr, ako sa vôbec prvýkrát nadýchne, píše portál Science Alert. Moderné ultrazvuky odborníkom umožnia nahliadnuť do maternice v čase, keď sa plod ešte len vyvíja.

Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Archives of Disease in Childhood – Fetal and Neonatal Edition, vďaka tomu sa podarilo zistiť, že už bábätká v 33. týždni tehotenstva si v maternici nacvičujú výrazy tváre, aké vidíme po narodení pri plači. Keď dieťa stimulovali za pomoci hluku alebo vibrácií, trikrát po sebe vydýchne, nadvihuje sa mu hruď a hlavu zakláňa dozadu. V závere sa mu dokonca zatrasie brada.

Foto: Reissland N, Francis B, Mason J, Lincoln K (2011) Do Facial Expressions Develop before Birth? PLoS ONE

Výrazy tváre si trénujú ešte pred narodením

Tento jav pozorovali vedci u 10 nenarodených detí, čo predstavovalo približne 6 % zo všetkých pozorovaných bábätiek. Môžu teda bábätká v maternici plakať? Nuž, to závisí od toho, ako definujeme plač. Ak za plač považujeme hlasný výkrik vyjadrujúci silnú emóciu, tak môžeme jednoznačne povedať, že bábätká v maternici neplačú.

Deti sa totiž v plodovej vode nemôžu zhlboka nadýchnuť a rozvibrovať svoje hlasivky, aby nahlas nariekali. K tomu dôjde, až keď sa narodia. Ak za plač považujeme prúdy sĺz, aj tie sa objavia až mesiac po narodení, píše Live Science. Ak však za plač považujeme výrazy tváre, tie vďaka 4D ultrazvuku pozorovali vedci ešte pred narodením, píše štúdia z roku 2011 publikovaná prostredníctvom Plos ONE.

Foto: Reissland N, Francis B, Mason J, Lincoln K (2011) Do Facial Expressions Develop before Birth? PLoS ONE

Slzy sa objavujú až po prvom mesiaci

Výrazy tváre, ktoré sú predzvesťou plaču či radosti, sa začínajú vyvíjať v 24. až v 25. týždni tehotenstva. Kým spočiatku sú jednoduché, s pribúdajúcimi týždňami sú čoraz komplexnejšie. Pohyby tváre sú však príliš nenápadné na to, aby ich tehotná žena cítila. V každom prípade, zdá sa, že si nacvičujú výrazy tváre, aby ich mohli použiť napríklad na plač, keď sa napokon narodia a budú ich môcť použiť aj so zvukovým doprovodom.

Okrem toho, vedci upozorňujú, že aj keď si teda bábätká v maternici nacvičujú výrazy tváre, zatiaľ nie je jasné, či sa akokoľvek spájajú s pocitmi bolesti či nepohody. Výrazy tváre sa totiž menili aj bez stimulácie zvukom či vibráciami. Je však logické, že sa objavujú ešte pred narodením. Po narodení totiž zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri vytváraní puta medzi rodičmi a dieťaťom.

Odborníci si myslia, že práve výrazy tváre môžu byť aj známkou toho, že je dieťatko v poriadku a či netrpí nejakou vývinovou poruchou. Plnohodnotne sa však dieťatko učí výrazy tváre až v sociálnom kontexte. Aj sociálny úsmev sa objavuje až v čase, keď má dieťa približne 8 týždňov.

0
Uložiť článok
Komentovať