pixabay.com

Spolu s teplým letným počasím prichádza aj invázia komárov, ktorí sú otravní a veľmi radi na nás útočia. Určite ste si však všimli, že na niektorých ľudí komáre sadajú viac a na iných menej. Prečo je to tak?

Komáre patria medzi hmyz, ktorý je nepríjemný a otravný. Okrem toho, že robia svrbivé štípance, môžu prenášať aj mnohé nebezpečné choroby. U nás sa tento druh hmyzu vyskytuje najčastejšie v teplých letných mesiacoch, kedy sa k nám dostávajú do bytov a domov veľmi jednoducho. Na niektorých ľudí však sadajú komáre omnoho viac, ako na ostatných. Prečo je to tak?

Vyše 20% celej populácie patrí medzi ľudí, ktorí sú pre komárov atraktívnejší ako ostatní. A to omnoho viac, akoby ste si mysleli. Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú to, či sa komárom páčite alebo nie.

pixabay.com

Oblečenie

Medzi dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú to, či na vás komár sadne alebo nie, je oblečenie. Ak preferujete tmavé farby, ako napríklad čierna, tmavomodrá alebo hnedá, určite si vás komár vyberie skôr, ako niekoho, kto má napríklad žltú, oranžovú alebo ružovú farbu. Oblečenie funguje najmä v neskorších popoludňajších hodinách. Komáre totižto používajú na zacielenie svojich obetí oči. Tmavá farba ich priťahuje viac ako svetlá, a preto ak máte na sebe niečo tmavé, vyberú si skôr vás ako niekoho v svetlých odtieňoch.

Krvná skupina

Aj krvná skupina je veľmi dôležitá pri výbere človeka. Výskum potvrdil, že ľudia s krvnou skupinou 0 sú dvakrát príťažlivejší, ako ľudia, ktorí majú inú krvnú skupinu. Možno sa čudujete, ako komár zistí, akú krv máte, no pre nich to je veľmi jednoduché. Zloženie chemických substancií na povrchu tela určuje práve krvnú skupinu človeka. Vďaka tomu to komár jednoducho zistí a vyberie si vás. Druhá, „najchutnejšia“, krvná skupina je A.

Vydychovanie

Možno je to pre vás čudné, no ľudia, ktorí vydychujú viac, sú pre komárov viac príťažliví. Je to kvôli tomu, že tento šikovný hmyz zaznamenáva oxid uhličitý až do výšky 45 metrov. Tým, že viac vydychujete, ste atraktívnejší. Práve väčší ľudia vydychujú viac, a preto na tých komáre útočia ešte viac. Je potrebné poznamenať aj to, že oxid uhličitý vydychujeme nosom a ústami, čo vysvetľuje, prečo počujeme bzučanie komárov práve pri hlave.

Teplo a pot

Komáre majú zrejme nos aj na niečo iné, ako len na oxid uhličitý. Priťahuje ich aj kyselina mliečna, kyselina močová, amoniak a iné látky, ktoré sa nachádzajú v pote. Rovnako majú radi aj to, keď je človek „horúci“ a je mu teplo. Ak teda cvičíte vonku a potíte sa, určite k sebe priťahujete omnoho viac komárov.

Baktérie na pokožke

Je úplne normálne, že sa na našej pokožke nachádzajú rôzne baktérie. Avšak vďaka tomuto mikroskopickému životu, ktorý sa odohráva na našom tele, sa vytvára výrazná vôňa. Táto vôňa nás jednotlivo odlišuje od iných ľudí. Preto sú niektorí ľudia pre komárov omnoho viac príťažliví, ako iní.

pixabay.com

Tehotenstvo

Tehotné ženy sú až o dvakrát viac priťahované komármi než tie, ktoré nie sú. Je to bohužiaľ tak, aj keď mnohé sa snažia komárom prenášajúcim rôzne choroby vyhýbať. Štúdia zistila, že je to kvôli zvýšeniu oxidu uhličitého. Tehotné ženy totižto vydychovali o 21% väčší objem vzduchu, než ženy, ktorú nie sú tehotné. Rovnako sa zistilo, že bruško tehotných žien bolo o niekoľko stupňov teplejšie.

Pivo

pixabay.com

Vedeli ste o tom, že komáre sú tak trochu alkoholici? Milujú totižto pivo. Jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí vypili pivo, boli viac príťažliví pre komárov, ako tí, ktorí pivo nepili. Vedci si uvedomili, že to bolo kvôli zvýšenému obsahu etanolu v pote a teplote kože, ktorá sa zvýšila. Nie je však úplne isté, prečo sa títo šikovní škodcovia zameriavajú viac na ľudí, ktorí majú zvýšené promile alkoholu v krvi.

Pozri aj: 17 rýchlych tipov, ako si užiť výlet v prírode bez zbytočných nepríjemností

treehugger.com
Uložiť článok

Najnovšie články