Foto: © Airbus SAS – All rights reserved (TS Airbus)

Bude ľudstvo konečne po oblohe lietať rovnako ako vtáky?

Ľudia od nepamäti túžili lietať po oblohe ako vtáky, ktoré pozorovali ladne sa vznášať nad svojimi hlavami. Keď bratia Wrightovci na začiatku 20. storočia po prvýkrát vzlietli so svojím vynálezom, s pravdepodobne tušili, že práve započali revolúciu v doprave. Dnešné lietadlá sa však na vtáky ponášajú snáď len metaforicky. Sú mohutné, hlučné, neobratné a priam až ťarbavé. Až na nový koncept spoločnosti Airbus s názvom Dravý vták. 

Koncept lietadla s názvom Bird of Prey predstavila spoločnosť Airbus počas leteckých dní Royal International Air Tattoo s cieľom zdôrazniť vedúce postavenie Británie v leteckom priemysle a zdôraznenia 50. výročia samotnej spoločnosti, píše sa v tlačovej správe Airbusu. Návrh lietadla je však len teoretický a spoločnosť ho neplánuje zaviesť do výroby. Inšpirovať má však ďalšiu generáciou inžinierov k tvorbe nových inovatívnych projektov.

Dravý vták nedostal svoj názov náhodou. Koncept lietadla je skutočne inšpirovaný stavbou tela vtákov a ich schopnosťou lietať. Ide o hybridné štvorvrtuľové lietadlo s elektrickým pohonom, ktoré by podľa Reuters mohlo ušetriť až 50% leteckého paliva. Krídla lietadla sú zakončené viacerými lištami, rovnako ako aj chvost lietala. Inšpirácia vtáčím perím má dopomôcť lepšej aerodynamike stroja. Každé z pier by bolo pritom možné ovládať samostatne. Ukazuje teda, ako by mohla vyzerať budúcnosť leteckej dopravy.


Dravý vták by so svojím doletom 1500 kilometrov nebol vhodný pre dlhé medzinárodné lety. Ide o koncept moderného regionálneho lietadla určeného najmä na vnútroštátne či krátke medzinárodné lety. Podľa Astona Martina, jedného z najvyššie postavených manažérov spoločnosti Airbus, má koncept dravého vtáka vytvoriť akýsi wow efekt, ktorý inšpiruje mladú generáciu inžinierov tvoriť udržatelné projekty v oblasti leteckej dopravy. „Jednou z priorít celého leteckého odvetvia je hľadať spôsoby, ako zvýšiť udržateľnosť letectva – urobiť lietanie čistejším, zelenším a tichším,“ tvrdí v tlačovej správe Martin.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )