pixabay.com

koso / / Hádanky
Kto by nemal rád dobrú hádanku, pri ktorej si trošku potrápi hlavu? Vy ich radi máte, to vieme, a preto ich pre vás pravidelne pripravujeme. Potrápte sa teda s tou dnešnou.

Na našej stránke môžete nájsť mnoho matematických alebo logických hádaniek. Nie vždy je jednoduché takéto hádanky vyriešiť a niekedy nám veru vedia pekne potrápiť mozog. Ak by ste mali záujem pozrieť sa aj na iné logické úlohy a hádanky, nájdete ich veľké množstvo práve na tomto odkaze. Poďme sa ale teraz spoločne pozrieť na tú dnešnú.

Zadanie:

5 pirátov našlo poklad, v ktorom sa nachádzalo 100 zlatých mincí, a teraz sa nachádzajú pred otázkou, ako si ich rozdeliť. Každý z pirátov je veľmi inteligentný, zákerný a sebecký (hlavne kapitán). Kapitán je ten, ktorý prednáša návrh na rozdelenie mincí. Každý z pirátov hlasuje a ak je aspoň polovica pirátov za, poklad sa rozdelí podľa preloženého návrhu, pretože nikto si netrúfne zaútočiť na kapitána, pokiaľ nie je v presile.

Ak však návrh neprejde a kapitán nezíska väčšinu hlasov, čelí vzbure a všetci piráti sa postavia proti nemu a donútia ho skočiť z lode. Piráti potom začnú celý proces znovu s novým kapitánom, na ktorého miesto nastúpi najstarší z pirátov.

Aký je maximálny počet mincí, ktoré si môže kapitán vypýtať bez toho, aby riskoval svoj život?

Pomôcka:

Čo ak ostanú iba dvaja piráti? Ktorí z nich stráca všetko? Čo ak ostanú iba traja piráti? Ktorí z nich stráca všetko? Čo ak ostanú štyria piráti? Ktorí dvaja stratia všetko?

Myslíte, že už viete aká je správna odpoveď? Pozrite si správnu odpoveď a overte si, či ste rozmýšľali správne. 


0
Komentovať (0)