Vytvorili vlastné spoločenstvo, stanovili si svoje pravidlá, a ak s nimi súhlasíte, za príspevok vám k tomu pošlú kávu ako darček. Robo Papp a jeho manželka už niekoľko mesiacov ponúkajú prostredníctvom webu vevescafe organickú kávu. Tú môžete získať aj vy, nepošlú vám k nej však žiadny doklad ani potvrdenie o úhrade.
Činnosťou spoločenstva Ónyx, za ktorým Pappovci stoja, sa zaoberá aj Finančná správa SR (FS SR). Tá nám naposledy povedala, že „iniciuje úkony správcu dane, o ktorých ale v zmysle daňového tajomstva nemožno informovať“.
O čo ide?
V októbri minulého roka vznikla na Donio zbierka v rámci „Naštartuj projekt“, kde prostredníctvom príspevkov môžete podporiť zaujímavé nápady. Veronika Papp tak chcela od darcov získať 1991 eur na podporu jej značky Veve´s cafe, ktorá, ako napísala, nesie názov podľa kaviarne, ktorú počas pandémie museli spolu s manželom zatvoriť.
„Budete si ju môcť objednať aj vy, budete vedieť, že pijete kávu, za ktorou je príbeh, láska a z ktorej vás nebude bolieť bruško,“ odkázala. Napokon sa jej podarilo získať 2063 eur.
V čase, keď zbierku vytvorila, používala v popise slová ako „značka“, či „objednať“. Dnes na webe, prostredníctvom ktorého kávu propaguje, uvádza, že ju ľudia môžu získať ako darček za príspevok pre spoločenstvo Ónyx. Týmto si obhajujú fakt, že ku káve nedostanete bloček ani faktúru.
Na stránke sa okrem informácií ohľadom kávy z Rwandy či Columbie dozviete, že zotrvaním na nej súhlasíte s pravidlami spoločenstva. Po ich prečítaní sa dozviete napríklad to, že „súkromný režim spoločenstva je slobodný spôsob hospodárenia, spoločenský mechanizmus, ktorým spoločenstvo Ónyx vo svojich zámeroch vymedzuje priestor, pravidlá a poriadok“.
Pappovci tiež tvrdia, že ide o „nepodnikateľský priestor“, a že činnosť ich „Spoločenstva podlieha pravidlám Spoločenstva a nie je možné vystaviť daňový doklad ani účtovný doklad“. Odvolávajú sa pritom na slobodné hospodárenie, ktoré sa podľa nich opiera o medzinárodné právo, „najmä o rezolúciu OSN A/RES/53/144.“
Zaujímavosťou je, že ešte v marci, keď sme vás o ich činnosti informovali, na webe uvádzali, že suma klubového príspevku vrátane kávy je za jeden kilogram 39 eur a za 250 gramov 12 eur, dnes píšu, že za príspevok dostanete kávu ako dar.
V článku nikde netvrdíme ani neuvádzame, že Robo Papp či Veve´s café podnikajú s predajom kávy, alebo že by vykonávali činnosť, ktorá by nebola v súlade so zákonmi Slovenskej republiky. Podľa slovenských zákonov sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Pojem podnikanie upravuje § 2 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník.
Či je ich činnosť v súlade so slovenskými zákonmi, momentálne preverujú kompetentné orgány.
„Objednali“ sme si kávu
Na webe vevescafe je jasne uvedené, že Spoločenstvo Ónyx okrem iného ponúka Veve´s organic café de Columbia a Veve´s organic café Rwanda. Stránka sa nesie v duchu predstavenia kávy a spoločenstva.
Keďže sme Pappovcov v minulosti kontaktovali a chceli sme sa informovať o ich činnosti, no neodpovedali nám na email, rozhodli sme sa „objednať“ si prostredníctvom formulára kávu. Podľa toho, čo píšu, sme však jej „zakúpením“ prispeli na činnosť spoločenstva a k tomu nám zaslali balíček kávy Rwanda.

„Do správy stačí napísať koľko akej kávy si praješ, ako dar za tvoju návštevu stránky Spoločenstva Ónyx a príspevok na činnosť spoločenstva, tvoje meno, adresu a telefónne číslo a potom už len kontrolovať svoje maily, pretože tam ti napíšeme všetky potrebné informácie. Prosím pozerajte si pre istotu aj spam,“ odkazujú návštevníkom webu.
A tak sme urobili – vyplnili sme dotazník, na konci ktorého je formulka: „Súhlasím s podmienkami Spoločenstva, ktoré som si prečítal/a: ÁNO/NIE“. Do rámika sme napísali odpoveď: „ˇAN“ a následne sme vyplnili informáciu o tom, že si želáme jedno 250-gramové balenie.

Nenapísali sme priamo slovo „áno“. Nenapísali sme však ani, že nesúhlasíme s podmienkami spoločenstva, a to pre obavy z toho, že by sa nám Pappovci neozvali.
Káva prišla mierne odbalená a bez dokladu. Takto reagoval Robo Papp
V článku sa po odomknutí dozvieš
- ako Pappovci reagovali, keď sme si vyžiadali doklad;
- na čo sa v komunikácii odvolávali;
- ako skončil príbeh „objednávky“;
- čo si o káve myslí odborník.
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Interez PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie
Herci, ktorí boli počas natáčania Harryho Pottera vymenení: Niekedy to bolo fiasko, inokedy tvorcovia nemali na výber
Terapia červeným svetlom nie je zázračná, tvrdí odborníčka: Vedeckých dôkazov je málo a chýbajú, nie je to všeliek
ANKETA: Nepáči sa mi to, malo by sa to odstrániť. Slovákov sme sa opýtali, čo si myslia o Separovom sprejovaní v Himalájach
Káva za 3,60 eura nám udrela do nosa a nevoňala: Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože
Prirovnávajú ju ku Kate Middleton, takto ju mal Putin žiadať o ruku: Kto je Alina Kabajevová, údajná nová cárovná v Kremli?
Ste tu za hodinu, najete sa od 5 eur: O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli, musíte ho vidieť
Detské nosové vakcíny proti chrípke boli fuč za pár hodín. Vieme, kedy príde posledná dávka, niektorí rodičia sú zúfalí
Budú v sobotu na Sviatok Všetkých svätých otvorené obchody? Pozrite sa, ako to bude po novom, reťazce hlásia zmeny
Radik bol postrach Ruska: Škrtil 90-ročné ženy, tvrdil, že ich to nebolí a len sa chcel najesť. Náhodou ho zachytilo video












Nahlásiť chybu v článku