Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v nedeľu vyhlásil, že spojenci Kyjeva musia dať ráznu odpoveď na najväčšiu vlnu ruských útokov od začiatku vojny, ktorej Ukrajina čelila v noci na nedeľu.
Ako je známe, Rusko vypustilo na Ukrajinu 367 rakiet a dronov, ktoré spôsobili smrť 12 ľudí a zranili desiatky ďalších, informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AFP a britskú stanicu BBC.
„Toto nemôžeme akceptovať,“ uviedol zdôraznil Wadephul pre televíznu stanicu ARD. Podľa neho ruský prezident Vladimir Putin „pošliapava ľudské práva, je to urážka – aj voči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý sa tak veľmi snažil dostať Putina za rokovací stôl“.
Putin nechce mier
Wadephul zároveň konštatoval, že najnovší vývoj na Ukrajine ukazuje, že „Putin nechce mier, chce pokračovať vo vojne, a to mu nemôžeme dovoliť“. Avizoval, že „z tohto dôvodu schválime na európskej úrovni ďalšie sankcie.“ Európska únia pritom len v utorok formálne prijala už 17. balík protiruských sankcií, v rámci ktorých zaradila na čiernu listinu približne 200 tankerov z tzv. tieňovej flotily, ktorú Moskva využíva na obchádzanie reštrikcií pri vývoze svojej ropy.
Podľa Wadephula nové sankcie budú mať „vážne dôsledky pre ruskú ekonomiku – zasiahnu energetický sektor aj iné odvetvia“.
„Bude to pre Rusko finančne bolestivé,“ povedal dôrazne. Na záver však zdôraznil, že nádej na diplomatické riešenie pre ukončenie vojny na Ukrajine stále trvá. „Stále sme otvorení dialógu; Ukrajina je pripravená rokovať. Teraz je rad na Putinovi, aby si sadol za rokovací stôl,“ dodal Wadephul.
Lukáš ukazuje, ako cestovať lowcost: Chorvátsko je v letnej sezóne drahé, odporúčam Albánsko či Gruzínsko
Navštívili sme rozárium, ktoré je unikátom: Je zadarmo a ruže ako tam nikde inde na Slovensku nenájdete
Boli sme na poľskej Sahare: Pohyblivé duny nás očarili, takúto púštnu krajinu inde v Európe nenájdete
Barča a Marek sa vybrali na cestu okolo sveta v dodávke. Zuzanu a Juraja vyšla svadba v zahraničí 6 600 eur
Marek vyrába veci z kože: Krokodíl stojí aj 800 €. V obchodoch často zavádzajú, zákazník to nerozozná
Berlusconi organizoval orgie s dievčatkami, o Obamovi hovoril ako o opálenom chlapcovi. Jeho život bol škandalózny













Nahlásiť chybu v článku