Predstavitelia talianskeho mesta Benátky v utorok schválili skúšobný poplatok päť eur pre jednodňových turistov v preplnenom historickom centre. Tento krok nasledoval niekoľko týždňov po tom, čo Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) varovala, že možno zaradí mesto do zoznamu ohrozeného svetového dedičstva. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
správy od nás budete mať ako prví.
Mestská rada Benátok odhlasovala tento experiment a spustí ho na budúci rok na jar. O systéme vstupného poplatku debatovala dlhodobo, ale jeho zavedenie odkladala. Kritici však tvrdia, že hordám turistov, ktoré do mesta každý rok prichádzajú, zabráni len veľmi málo.
Jednodňoví turisti budú platiť päť eur za vstup do historického centra. Radnica mesta v Benátskej lagúne už musí regulovať milióny návštevníkov, ktorí si chcú pozrieť Námestie svätého Marka, Most Rialto či nespočetné malebné kanály.

UNESCO v júli varovalo, že Benátkam hrozia „nezvratné“ škody vinou celej série javov, ako masový turizmus či zmena klímy, a preto odporučilo zaradiť mesto na zoznam ohrozeného kultúrneho dedičstva.
„Je to prvý krok,“ povedal starosta Luigi Brugnaro o odhlasovaní poplatku pre turistov, ktorí nestrávia v Benátkach noc.
Kritici, aj medzi mestskými poslancami, však tvrdia, že možno by niečo zmenil poplatok 50 eur, ale nie päť eur.
Vlani prenocovali v historickom centre Benátok približne 3,2 milióny turistov, uvádzajú oficiálne údaje – v tomto počte nie sú zahrnuté tisíce jednodňových návštevníkov.

Päťeurový poplatok nebudú musieť platiť tí turisti, ktorí sa ubytujú v hoteli aspoň na jednu noc, a ani deti vo veku 14 rokov a mladšie.
Skúška bude prebiehať v roku 2024 celkovo približne 30 dní, predovšetkým v dňoch, kedy sú ulice plné ľudí, ako sú predĺžené víkendy a štátne sviatky.
Najluxusnejší hotel pri Jadrane: Pýchu Chorvátska s 200 izbami postihol smutný koniec, ruský boháč ho kúpil za lacno
Jej rodina žila od výplaty k výplate, Zendaya je dnes milionárkou. Z hanblivého dieťaťa sa stala ikona
Tajný bankrot Československa: Ľudia v roku 1953 museli odovzdať svoje peniaze, štát ich okradol, dostali ruské nepodarky
Realitný maklér Michal Palko: Neexistujú drahé a lacné nehnuteľnosti. Inzerát je marketingový nástroj
Slovák premenil odpad z vinárne na revolučný výživový doplnok: Regeneruje bunky už za 7 minút, užívajú ho aj top športovci














Nahlásiť chybu v článku