Pripomeňme si rok 2021, kedy vyvolali pobúrenie verejnosti Ashton Kutcher a Mila Kunis, ktorí sa zdôverili, že sa umývajú až v momente, keď na sebe badajú špinu. A nie sú jedinými celebritami, ktorých hygienické návyky sa v médiách búrlivo rozoberali. IFL Science hľadal odpoveď na otázku, ktorá sa týka každého z nás — ako často sa sprchovať?
Možno ste už počuli o tom, že príliš časté sprchovanie vie uškodiť. A je to naozaj tak. Dôvodom je narušenie mikrobiómu, ktorý je pre človeka dôležitý. Súvisí to napríklad aj s používaním sprchových gélov. No potom je tu aj druhý extrém, ktorým je príliš zriedkavé sprchovanie sa. A tiež nie je ideálnou voľbou.

Niekto tvrdí jedno, iný zas druhé
Asi nemusíme vysvetľovať, aké sú negatíva toho, ak sa človek sprchuje veľmi málo. Pravdepodobne to zachytí aj vaše okolie v podobe zápachu či ďalších vizuálnych indícií. To ale nie je všetko. Takáto osoba môže na sebe spozorovať tvorbu akné, upchávanie pórov, ekzémy či lupiny.
Ak ste si mysleli, že dostanete jednoznačný návod na to, koľkokrát do týždňa sa umývať, asi vás sklameme. Názory odborníkov sa totiž líšia. Podľa niektorých by sme sa mali sprchovať každý deň, iní zas hovoria, že stačí dva alebo trikrát týždenne.
Na čom sa zhodneme je, že to závisí od jednotlivca. Ak napríklad ráno idete do fitka a po práci si pôjdete zabehať a túto rutinu dodržiavate pravidelne, umývať sa dvakrát do týždňa, pochopiteľne, nestačí. Takisto, ak na sebe spozorujete vyššie spomínané indície, mali by ste svoje návyky v rámci možností prehodnotiť. Pri sprchovaní sa zamerajte predovšetkým na oblasť podpazušia a slabín.
Za obed som platila 2 eurá: Bola som 21 dní v top exotickej destinácii a zapisovala si výdavky. Cena dovolenky ma šokovala
Pri natáčaní Priateľov strčil jazyk do úst Rachel a Monike. Jean-Claude Van Damme si vyslúžil prezývku „Van Zúfalec“
Kričal, že nechce zomrieť a vbehol do lesa: Zmiznutie Larsa Mittanka v Bulharsku sledujú milióny ľudí, hľadajú ho už 11 rokov
Namiesto 40 € vám stačí aj 7 €: Boli sme v Chorvátsku mimo hlavnej sezóny. Ceny pri tomto klesali, máme pre vás tajné tipy
Skutočná pravda o Matke Tereze: Chorým nedávala lieky, chcela, aby trpeli. Rakovinu tíšila maximálne aspirínom
Lenka žije v Turecku: Priemerný mesačný plat je tu 800 až 1 000 eur. Turci sú majstri manipulácie a chronickí klamári
Bol jeho veľkým rivalom, Teslu podviedol a vysmial. Thomas Edison je však právom jeden z najlepších vynálezcov histórie
Veľké československé tajomstvo: Sovieti si v záhadných skladoch ukryli jadrové zbrane, projekt Javor mal kľúčovú úlohu
Český zdravotník brutálne zavraždil 7 pacientov: Obetí môže byť viac, takto heparínový vrah vysvetlil svoje konanie
Okúpete sa vo vode teplej až 42 °C: Len 86 minút od našich hraníc nájdete termálne kúpele, ľudí naštvali jednou vecou












Nahlásiť chybu v článku