Ruská federácia má za sebou veľmi zvláštny víkend plný protipólov. Na jednej strane sa od soboty píše o výraznom posune ukrajinskej armády smerom na východ, no zároveň v Moskve prebehlo otvorenie najväčšej atrakcie v cele Európe. Putina majú pomaly v zuboch nielen kremeľskí blogeri, ale aj poslanci z Moskvy a Petrohradu.
Po mesiacoch neľútostnej agresie a statočného udržiavania línie dokázala Ukrajina za ostatné dva týždne získať značnú časť svoju územia naspäť. Ako informoval prezident Zelenskyj, za 12 dní si vybojovali tisíce kilometrov štvorcových.

„Od začiatku septembra naši vojaci oslobodili už 6-tisíc kilometrov štvorcových ukrajinského územia na východe a juhu a postupujeme ďalej,“ uviedol Zelenskyj v pondelok večer vo svojom pravidelnom príhovore. Najväčší progres hlásia z Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, informuje CNN Prima.
Slnko Moskvy dlho nesvietilo
Kolaps ruských okupantov, úspešný blitzkrieg Ukrajiny a znovuzískanie časti územia by mali zalarmovať Moskvu, aby nejako konala. Prezident Putin miesto toho slávnostne otváral honosnú a obrovskú atrakciu s názvom Slnko Moskvy.
„Unikátna stavba, je vysoká 140 metrov. V Európe nič podobné nie je. Pre ľudí je dôležité, aby si dokázali oddýchnuť s rodinou a priateľmi,“ cituje slová Putina CNN Prima.

Ruské koleso s výškou až 140 metrov sa postavilo na čelo rebríčka podobných atrakcií, keďže ide o najvyššiu konštrukciu tohto druhu. Tento sviatok radosti a veľkosti však Rusom nevyšiel. Koleso totiž už pár hodín po uvedení do prevádzky prestalo fungovať. Ľudia sa sťažovali na časté zastavovanie, pričom v nedeľu sa atrakcia ani neotvorila a prevádzkovateľ oznámil 2 týždne technickej pauzy.
Putin stráca podporu
Septembrový zlom v dianí nielen na fronte, ale aj v moskovskom Kremli, môže do ďalšieho vývoja konfliktu priniesť viaceré zmeny. Medzi nimi aj stratu podpory od blogerov a novinárov, ktorí doteraz ostávali verní propagande a slovám ruských politických autorít.
Jeden z doterajších mediálnych prívržencov sa už nedokázal pozerať na vývoj vojny a zároveň radostné otváranie atrakcie, pričom napísal: „Usporiadali sviatok za miliardy, zatiaľ čo armáda nemá žiadne termokamery, nepriestrelné vesty, prieskumné vybavenie či lekárničky,“ citoval jeho vyjadrenie The New York Times.

Ruská armáda podľa posledných informácií ustupuje a Ukrajinci postupujú smerom na východ. Koleso, ktoré malo byť zmiernením napätia, nefunguje a najnovšie sa rozmohla aj petícia za Putinov odchod z postu prezidenta.
„My, mestskí poslanci Ruska, sme presvedčení, že činy jeho prezidenta Vladimira Putina poškodzujú budúcnosť Ruska a jeho občanov. Žiadame odstúpenie Vladimira Putina z postu prezidenta Ruskej federácie,“ uvádza sa v petícii, ktorú zverejnila miestna poslankyňa zo Semionovského okresu v Petrohrade, Ksenia Thorstromová.
Káva za 3,60 eura nám udrela do nosa a nevoňala: Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože
Prirovnávajú ju ku Kate Middleton, takto ju mal Putin žiadať o ruku: Kto je Alina Kabajevová, údajná nová cárovná v Kremli?
Ste tu za hodinu, najete sa od 5 eur: O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli, musíte ho vidieť
Detské nosové vakcíny proti chrípke boli fuč za pár hodín. Vieme, kedy príde posledná dávka, niektorí rodičia sú zúfalí
Budú v sobotu na Sviatok Všetkých svätých otvorené obchody? Pozrite sa, ako to bude po novom, reťazce hlásia zmeny
Radik bol postrach Ruska: Škrtil 90-ročné ženy, tvrdil, že ich to nebolí a len sa chcel najesť. Náhodou ho zachytilo video
Boli sme sa v Bratislave zaočkovať proti covidu bez registrácie: Rad nemal konca, ľudia vtipkovali o kukurici. Na toto sa pripravte
Urológ Ján Švihra: Vo vybraných prípadoch má obriezka stále veľký zmysel. Takto by mala vyzerať správna hygiena „tam dolu“
Brat za Brata zbiera údaje možno aj o vás. Redaktorka bola 21 dní v top exotickej destinácii, výdavky ju prekvapili
Objavili sme klenot, nikdy ste o ňom nepočuli: Prešli sme sa po najstaršom drevenom moste v Európe a navštívili unikát












Nahlásiť chybu v článku