Väčšina dievčat a mladých žien po celom svete zažila obťažovanie na internete. Vyplýva to z novej štúdie mimovládnej organizácie Plan International zameranej na práva detí a rodovú rovnosť, o ktorej výsledkoch v pondelok informovala agentúra DPA.
Podľa štúdie 58 percent z celkovo 14 000 opýtaných dievčat a mladých žien uviedlo, že má osobnú skúsenosť s obťažovaním na sociálnych sieťach. Autori štúdie tiež zaznamenali regionálne rozdiely. V Európe priznalo obťažovanie na internete 63 percent opýtaných, v Latinskej Amerike 60 percent, v ázijsko-tichomorskej oblasti 58 percent, v Afrike 54 percent a v Severnej Amerike 52 percent.
Najväčší prieskum o násilí

Celkovo 19 percent z dievčat, ktoré boli obťažované veľmi často, uviedlo, že z tohto dôvodu používajú sociálne siete menej a 12 percent z nich ich prestalo používať úplne. Podľa tohto prieskumu – označovaného za najväčší celosvetový prieskum o násilí na internete – k najväčšiemu obťažovaniu dochádza na Facebooku, nasledujú Instagram a WhatsApp.
„Namiesto slobodného a oprávneného vyjadrovania sa na internete sú dievčatá až príliš často obťažované, zneužívané a vyháňané z on-line priestoru,“ upozornila výkonná riaditeľka organizácie Plan International Anne-Birgitte Albrectsenová. Poukázala na globálnu pandémiu, ktorá spôsobuje, že deti trávia viac času doma a na internete. Takmer 700 miliónov dievčat momentálne nenavštevuje školu.
Za cieľ obzvlášť brutálnych útokov sa považujú dievčatá a mladé ženy, ktoré na internete bojujú za rodovú rovnosť. Organizácia vyzvala technologické spoločnosti a jednotlivé vlády, aby pritvrdili svoje kroky voči páchateľom internetového zneužívania.
Ubytujete sa za 13 € a najete za 10 €: Najkrajšie vianočné trhy v Európe pre rok 2025 máme len na skok. Začínajú už čoskoro
Zaplatili sme len 3 eurá: Vyskúšali sme sa veľmi lacno najesť v reštaurácii z Na nože. Niektorým sa takéto jedlo prieči
Žije v prenajatom byte, nemá auto a po meste chodí s batohom: Kto je Zohran Mamdani, prvý moslimský starosta New Yorku?
Najnebezpečnejšia žena: Bola posadnutá sexom a vraždila mužov pre zábavu. Dostala tvrdý trest, stále je hrozbou
Budú vianočné trhy v Bratislave drahšie? Stánkarov zaťaží vyššia 23 % DPH, na ľudí tento rok čakajú aj výhodné ponuky
Mamička varí lacné jedlá, aby šetrila peniaze: Podľa ľudí je to ako krmivo pre psa, jej manžel sa správa zvláštne
Navštívili sme nádhernú dolinu a strašidelný hrad úplne zadarmo: Nájdete tu aj jaskyňu a priam dokonalú jesennú prírodu
Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože. O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie
Herci, ktorí boli počas natáčania Harryho Pottera vymenení: Niekedy to bolo fiasko, inokedy tvorcovia nemali na výber












Nahlásiť chybu v článku