Mazdu obľubujú mnohí nadšenci motorizmu najmä preto, že nejde klasickou cestou znižovania objemu motorov, ale upravuje ich tak, aby dosahovali spotrebu, ktorú síce vyžadujú nariadenia, no pritom si zachovávali športový ráz. Možno aj preto nás neprekvapovalo, že spoločnosť doteraz nepredstavila elektromobil. To sa ale zmenilo a Mazda ide s dobou. Ako to ale pri tejto japonskej automobilke býva, opäť sa niečím odlišuje od konkurencie.
Tým prvým je skutočne zaujímavé riešenie otvárania zadných dverí, ktoré odkazujú na slávny model RX-8. Nový elektromobil MX-30 je crossover, čo je určite dobrá voľba, keďže tento typ karosérie je u zákazníkov na vzostupe a mnohí ho vyhľadávajú kvôli pohodlnejšiemu nastupovaniu, lepšiemu výhľadu, pekným tvarom, väčšiemu úložnému priestoru, no pritom si zachováva ako-také kompaktné rozmery.

Model MX-30 vychádza z nedávno predstaveného CX-30 a na dĺžku má približne 4,4 metra. Ako je to pri elektromobiloch zvykom, zaujíma nás často dojazd a výkon. Ten má 106 kW, teda po starom 144 koní. Dojazd mnohých ale prekvapí. Ten je na jedno nabitie na úrovni „iba“ 200 kilometrov, čo možno viacerých milovníkov tejto značky sklame.

Mazda nižší dojazd obhajuje tým, že denne vodiči v mestách najazdia aj tak iba okolo 50 kilometrov, takže je dostačujúci. Menší dojazd ale znamená menej batérií a to znamená nižšiu hmotnosť a lepšie jazdné vlastnosti. A o to Mazde práve ide.

Dizajn odráža ducha japonskej automobilky. Zaujme predná maska, ktorá je menšia oproti modelu CX-30, vďaka čomu je auto aerodynamickejšie. Ako sme už spomínali, zaujímavé je otváranie zadných dverí do protichodnej strany. Mazda MX-30 teda nemá B stĺpik a pôsobí skôr ako trojdverové kupé, čo jej iba pridáva na elegancii.
Okrem elektrickej MX-30 by sa mala časom objaviť aj hybridná verzia.

Zaujímavé je ale tiež aj to, že aj napriek tomu, že MX-30 bola predstavená iba včera, už teraz je možné si ju online rezervovať aj na Slovensku. V plnej výbave je jej cena 34 400 eur. Ak si z ceny odpočítame štátnu dotáciu na elektromobily na úrovni 8 000 eur, vyjde nám skutočne zaujímavá cena za tento mimoriadne štýlový elektromobil.
42 rokov hnila doma vo svojej posteli: Hedviga zomrela a zápach rozkladajúceho tela susedov nerušil. Nikto si to nevšimol
Navštívili sme nádhernú slovenskú dedinu, jedinú svojho druhu. Redaktorka vyskúšala novú linku Košice – Bratislava
Porsche sa na ojazdených pneumatikách rútilo až 150 km/h. Po náraze začalo horieť, Paul Walker vtedy ešte žil
Matúš prešiel vyše 25-tisíc kilometrov: Na výkaly v prírode treba lopatku, servítky zobrať so sebou. Slováci tomu nerozumejú
Odborník na energetiku Rastislav: Toto sú najväčšie chyby, ktoré ľudia doma robia. Ušetriť môžete desiatky eur mesačne
Punč za 3,50 € a šokujúci predmet za 4 €: Boli sme na vianočných trhoch, otvorili pred pár minútami. Takéto ceny vás čakajú
Len 30 minút od obľúbeného mesta sme objavili skrytý raj Slovenska: Mnohí ani netušia, aké klenoty ukrýva
V Tatrách sa chystá nový projekt za milióny: Zmiznú lesy, vyrastie tu takáto stavba. Nie je jasné, kto za ňou je
Lucie o živote na východe Turecka: Moje výdavky sú nulové, jednoizbový byt sa tu dá prenajať za 300 eur. Ľudia by sa rozdali









Nahlásiť chybu v článku