Je Zem guľatá? Na túto otázku vie odpovedať každý racionálne zmýšľajúci človek. Avšak exituje veľká komunita ľudí, ktorí tvrdia, že Zem guľatá nie je. Nasledujúci pokus ale vyvráti každú konšpiračnú teóriu.
Greg Pagel, 47- ročný hudobník, sa začal zaoberať myšlienkou o plochej Zemi, keď pozoroval horizont pri jazere, na ktoré často chodieval. Ten sa mu totiž zdal úplne plochý. To by znamenalo, že všetko, čo vieme, je lož. Rozhodol sa teda uskutočniť vlastný výskum, aby zistil, ako to naozaj celé je. A rozhodol sa s tým podeliť so svetom.
Dlhšie obdivoval krásu Michiganského jazera, ktoré sa nachádza neďaleko jeho bydliska

Vpravo je pláž v Silver Creek Parku

Vľavo môžeme vidieť Two Rivers

Všimli ste si však horizont? Je krásne plochý. Ale nemá byť Zem guľatá?

Aj keď si ho priblížime, nič sa nemení


Skúsme sa pozrieť cez panorámu

Ako to teda naozaj je? Tieto fotografie nám ukazujú dokonale rovnú priamku horizontu. Je Zem plochá a všetci sme žili dlhé roky v omyle? Greg sa rozhodol použiť vedu a zistiť to.
Za pomoci Google máp odmeral vzdialenosť medzi dvoma miestami na okraji svojich fotografií. Bolo to 13,5 kilometra. Pomocou výpočtov zistil, že ak je obvod Zeme približne 24 140 kilometrov, medzi týmito dvoma bodmi by sa mal vytvoriť 0,12 stupňový oblúk.


90-stupňový oblúk si všetci vieme jasne predstaviť, je totiž zreteľne viditeľný

Ak sa však dostaneme k stupňovým vzdialenostiam, tie už tak zreteľné nie sú. A v tomto prípade ide len o 0,12 stupňa

Keďže sa nachádzate iba vo veľmi malom bode, zdá sa že Zem je plochá. Ale nie je

Nie je to teda tým, že by Zem bola plochá. Len kvôli jej veľkosti to nemôžeme spozorovať voľným okom. Ak by sme však boli aj naďalej na pochybnostiach, môžeme si urobiť podobný experiment ako Greg. Pripravil k tomu aj vlastné inštruktážne video.
boredpanda.com, iflscience.com
Do Bratislavy lietadlom, do Košíc zase vlakom. Za 1 deň som porovnala oba spôsoby cesty, určiť víťaza je náročné
Nikola žije v Španielsku: Väčšina ľudí tu zarába okolo 1 300 € mesačne. Prenájom jednoizbového bytu v Madride stojí 1 000 €
Magické trhy blízko Slovenska nás očarili ponukou aj cenami. Klobása je o polovicu lacnejšia ako v Bratislave
Analytik Potočár o úskaliach energopomoci: Človek s platom 1 500 eur ju nezíska, dôchodca s rovnakým dôchodkom áno
Najrýchlejší vlak na svete sa vznáša: Dokáže ísť takmer 1 000 kilometrov za hodinu. Výstavba je neuveriteľne drahá
Koučka Zuzana radí, ako si nájsť partnera: V tomto prípade sa sexu na prvom rande vyhnite, ženy robia dve chyby
„Prekliata“ diaľnica straší slovenských vodičov: Takáto cesta by ani nemala existovať, tvrdí expert Bazovský
Walt Disney nestvoril Mickey Mousa, vinili ho z rasizmu a zo sexizmu. Jeho zamestnanci organizovali „Snehulienkine orgie“
Otrávil vlastných vojakov, nazývajú ho Hitlerom 19. storočia. Napoleon rozpútal v Európe krvavé jatky









Nahlásiť chybu v článku