geocaching

Anna / / Film
K Vianociam okrem rodinnej pohody patria aj rozprávky. Ktoré pozeráte najradšej?

Aj vy máte radi Vianoce? Najkrajšie obdobie v roku, ku ktorému neodmysliteľne patrí rodina, pokoj, veľa lásky a šťastia v kruhu najbližších, sa opäť blíži. Tradičné zdobenie stromčeka, pečenie vianočných koláčov, návšteva rodiny, áno aj toto všetko sú Vianoce. Niektorí si ale spoločné chvíle s rodinou užívajú pozeraním televízie. Zdá sa vám to zvláštne? Tak to teda vôbec nemusí. Ľudia si po celom svete spríjemňujú sviatky vianočnými filmami či rozprávkami, ktoré sa stali vianočnou tradíciou. Poznáte tie najlepšie z nich? Prinášame vám výber filmov a rozprávok, ktoré sú neustále hitom Vianoc.

Perinbaba (1985)

Kto by nepoznal najkrajšiu vianočnú rozprávku slovenskej kinematografie? Režisérom bol Juraj Jakubisko a rozprávka stále patrí medzi tie najobľúbenejšie. Hlavným hrdinom je Jakub, ktorého Perinbaba zachráni pred zubatou. Dôvodom je to, že sa jej páči, aký je Jakub nebojácny. Aj napriek všetkým nezbedníctvam, ktoré jej spôsobuje, ho má veľmi rada. Hlavnou témou rozprávky je samozrejme láska medzi Jakubom a Alžbetkou. Jakub sa rozhodne od Perinbaby odísť do sveta, aby bol s Alžbetkou. Perinbaba mu stále pomáha, pretože to nemá jednoduché. Boj dobra a zla má však jasného víťaza. Vo filme si si zahrali Giulietta Masina, Petra Vančíková, Tobias Hoesl, Soňa Valentová, Pavol Mikulík, Milada Ondrašíková, Eva Horká, Valerie Kaplanová a ďalší.

perinbaba
YouTube

Sokoliar Tomáš (2000)

Vedeli ste, že tento film je koprodukčný (česko-slovensko-poľsko-maďarsko-nemecko-francúzsky) film natočený podľa rovnomennej novely Jozefa Cígera Hronského? Natáčal sa v našom prostredí pod taktovkou českého legendárneho režiséra Václava Vorlíčka. Príbeh sa natáčal na hrade Krásna Hôrka, ale aj v oravskom či tatranskom prostredí. Hlavným hrdinom je sokoliar Tomáš, ktorý vyrastal v horách a pozná každé miesto. Všetko sa však zmení, keď mu nečakane a tragicky zomrie otec. Spolu s dedkom prichádzajú na Baladorov hrad prosiť o kúsok poľa. Príbeh o slobode, láske a schopnostiam, ktorými Tomáš disponuje, sa tak stáva naozaj vianočnou klasikou.

sokoliar-tomas
ceskatelevize

Soľ nad zlato (1982)

„Jeden kráľ mal tri dcéry. Strážil si ich ako oko v hlave. Keď mu sniežik hlavu obsýpal a údy už nevládali ako kedysi, prichádzalo mu často na um, ktorá z dcér by po jeho smrti mala byť kráľovnou. Trápilo ho to veľmi, lebo mal všetky tri jednako rád. Naostatok mu prišlo na rozum, aby tú za kráľovnú ustanovil, ktorá ho najväčšmi ľúbi.“

sol-nad-zlato
magazin

Presne takto znie začiatok rozprávky o sile ľudskej lásky. Soľ nad zlato je slovensko-nemecká rozprávka založená na motívoch slovenskej ľudovej rozprávky Pavla Dobšinského. Keď kráľ rozhodne, že kráľovstvo dostane tá dcéra, ktorá ho najviac ľúbi, stane sa nečakaná vec. Dve z dcér odpovedajú, že ho ľúbia ako zlato a vienok zelený. No Maruška, tretia z dcér, odpovie, že ho ľúbi ako soľ. Vtedy sa kráľ nahnevá s svoju dcéru vyženie z kráľovstva. Keď však v kráľovstve začne chýbať všetka soľ, uvedomí si, akú chybu urobil. Rozprávka končí šťastne a Maruška sa aj so soľou vracia do kráľovstva. Režisérom rozprávky sa stal Martin Hollý a zahral si v nej aj Ladislav Chudík či Libuše Šafránková.

Tri oriešky pre Popolušku (1973)

Existuje rozprávka, ktorá by prekonala príbeh o troch orieškoch? Príbeh nakrútil Václav Vorlíček na námet spisovateľky Boženy Nemcovej. Rozprávka patrí medzi najkrajšie a najobľúbenejšie rozprávky a získava si srdcia niekoľkých generácií. Rozprávka je čarovná najmä vďaka okúzľujúcej Libuši Šafránkovej, ktorá si zahrala hlavnú postavu. Popoluška je milé dievča, ktoré má namiesto matky macochu a nevlastnú sestru. Tie sa všemožne snažia zabrániť Popoluške, aby sa zúčastnila plesu, na ktorom si má princ vybrať nevestu. Má však tri oriešky, ktoré ju sprevádzajú príbehom a pomôžu jej spoznať princa. Nakoniec dobro zvíťazí nad zlom a Popoluška sa stane princovou ženou. 

popoluska
blesk

Mrázik (1964)

Keď sa vám vybaví rozprávka mrázik, každý si určite predstaví to svoje. Niekto lenivú a rozmaznanú Marfušu ako lúska orechy vlastnými zubami. Iný má možno rád známu melodickú pieseň: Vyrástla krásna jedlička, už čas na nej letí, no a ostatní možno scénku Ježibaby, ktorá žila v domčeku na stračej nôžke. Táto legendárna ruská rozprávka sa stala veľmi obľúbenou aj u nás. Hlavným dejom je príbeh Nastenky, dobrého a pracovitého dievčaťa a samoľúbeho Ivana. Osud ich životy spojí a láska je na svete. Aby to však nebolo až také jednoduché, obaja bojujú proti zlu, ktoré Nastenku a Ivana veru riadne potrápi. Zlá macocha nedá Nastenke ani jej otcovi ani vydýchnuť. Obaja musia tvrdo pracovať, zatiaľ čo jej rozmaznaná Marfuša nemusí robiť nič.  

mrazik1
necyklopedie

S tebou ma baví svet (1982)

Traja muži, tri ženy a šestica detí. Táto komédia o vzbure manželiek a neobyčajnej prázdninovej ceste vás naozaj rozosmeje. V komédii Márie Poledňákovej si zahral aj náš skvelý herec a komik Július Satinský. Vtipné hlášky, ktoré vo filme odzneli, sa používajú dodnes a prinášajú úsmev na tvári. Známou sa stala aj pieseň Sladké mámení, ktorú zaspievala Zdena Studenková. Vo filme sa ukáže aj to, že otcovia sú niekedy lepšími mamami ako mamy samotné, najmä vtedy, keď práve nie sú v dohľade. No a práve tieto výchovné metódy sú veľmi vtipné a svojské.

s-tebou-ma-bavi-svet
Aha

Sám doma (1990)

Ak máte radi zábavu, určite sú pre vás všetky časti – Sám doma tou najlepšou voľbou. Tento najznámejší vianočný film, ktorého časti sa začali natáčať po úspechu prvej, bol natočený v roku 1990. Americký rodinný film bol natočený režisérom Chrisom Columbom a hlavnú rolu v ňom hrá malý chlapec – Kevin. Ten sa ocitá sám doma vydaný napospas dvojici zlodejov, aby pred nimi chránil vlastný dom, a to úplne sám. A ako sa ocitne sám doma? Všetko sa to začína v momente, keď sa rodina chystá stráviť sviatky v Paríži. Cez noc jednoducho nejde elektrina a rodina ráno zaspí. Popri obrovskom zhone, kedy sa rodina musí stihnúť pobaliť, aby nezmeškala lietadlo, sa na Kevina úplne zabudne.

sam-doma
YouTube

Pyšná princezná (1952)

Režisérom tejto českej rozprávky je Bořivoj Zeman. Je to typický príbeh princeznej, ktorá nájde lásku svojho života. Princeznej Krasomile nie je za manžela dosť dobrý spravodlivý a láskavý kráľ Miroslav a ten sa preto rozhodne princeznej udeliť lekciu. V prestrojení za záhradníka jej vypestuje spievajúcu kvetinu. Neskôr spolu utekajú a princezná tak spoznáva život obyčajných ľudí a prestane byť pyšnou. Keď zistí, kto je v skutočnosti jej záhradníkom, ich láske už naozaj nič nebráni.

Nezabudnuteľné hlášky z filmu:

„Našli, rádcové moji? Našli, našli?“ (kráľ)
„Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil.“ (kráľ)

pysna-princezna
geocaching

Aj napriek tomu, že mnohé z týchto rozprávok sú naozaj staré a pozeráme ich už roky, stali sa súčasťou Vianoc. Možno práve kvôli dobrým koncom či faktu, že dobro vždy zvíťazí nad zlom, sú stále obľúbené.

interez.sk (Anna Zábojníková)
Reklama
Komentovať (0)