pixabay.com

Naše telo vnímame ako celok a zdá sa nám, že strata ktorejkoľvek časti tela je jednoducho neprípustná a nemožná.

Napriek tomu, že jednotlivé orgány a časti tela tvoria komplexné sústavy a zapadajú do celku, človek predsa len bez niektorých z nich dokáže prežiť. Ľudské telo je odolné viac, ako si myslíme. Na svete napríklad žijú ľudia, ktorí majú len polovicu mozgu a napriek tomu dokážu viesť plnohodnotný život. Tieto orgány môžu byť z tela odstránené a človek bez nich pokojne prežije.

Slezina

Slezina sa nachádza v ľavej časti brušnej dutiny a je aj jedným z orgánov, o ktorý prichádzajú ľudia pri nehodách najčastejšie. Je to tak preto, lebo sa nachádza blízko rebier a ak si človek ublíži, nie je ťažké poraniť si slezinu. Okrem toho, slezina je obalená tkanivom, ktoré sa môže veľmi ľahko poškodiť, následkom čoho hrozí nebezpečné vnútorné krvácanie. Aj keď slezina zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme, ak dôjde k jej odstráneniu, úlohu preberie pečeň a lymfatický systém.

Žalúdok

Žalúdok plní štyri základné funkcie, a to mechanické a chemické trávenie potravy, vylučovanie látok, ktoré napomáhajú rozkladu potravy a napokon absorpcia potravy a posúvanie strávenej potravy ďalej. V extrémnych prípadoch, ako sú rôzne ochorenia, či trauma, musí byť žalúdok odstránený. V roku 2012 museli lekári odstrániť žalúdok žene, ktorá si chcela vychutnať koktail s tekutým dusíkom. Následne jej pažerák pripojili priamo k tenkému črevu a po istom čase mohla žena žiť bez výraznejších obmedzení.

Foto: commons.wikimedia.org

Reprodukčné orgány

Napriek tomu, že mužské a ženské reprodukčné orgány sú párové, ľudia môžu plnohodnotne fungovať aj s jedným orgánom a dokonca môžu mať aj deti. Okrem prípadu, ak dôjde k odstráneniu maternice u ženy. V tom prípade žena už nemôže mať deti a vytratí sa aj menštruačný cyklus. Ľudia, ktorým boli odobraté reprodukčné orgány však nie sú ohrození na živote.

Hrubé črevo

Hrubé črevo meria približne 1,5 metra, pozostáva zo štyroch častí a v tých sa nachádzajú klky. Hlavnou úlohou hrubého čreva je absorpcia vody, vitamínov a solí. V tejto časti čreva sa zvyšky nestrávenej potravy pripravujú na vylúčenie z tela. Až na nutnosť dodržiavať spočiatku diétu a na mierne obmedzenia v stravovacích návykoch, život človeka bez hrubého čreva nie je nijak výrazne obmedzený.

Foto: commons.wikimedia.org

Žlčník

Žlčník sa nachádza v pravej časti brušnej dutiny pod pečeňou. V žlčníku sa zadržiava žlč, ktorej úlohou je štiepenie tukov v tele v procese trávenia. Každý rok podstúpi odstránenie žlčníka množstvo ľudí a po procedúre sa úplne zotavia.

Slepé črevo

Kedysi sa slepé črevo považovalo za úplne nadbytočný orgán, dnes si však odborníci myslia, že slepé črevo napomáha množeniu prospešných baktérií v črevách. Dokáže však narobiť poriadne problémy, keď dôjde k jeho zapáleniu a je potrebné ho odstrániť. Keď už však k tomuto prípadu dôjde, človek nezbadá na kvalite života žiadnu zmenu.

Obličky

Nejeden človek na svete žije s jedinou obličkou. Človek dokonca prežije aj bez obličiek, aj keď v takom prípade je nevyhnutná dialýza. Ak dôjde k nutnosti odstrániť obličky, kvalita života závisí od mnohých faktorov, ako je napríklad príčina odstránenia, vek, rod, či typ dialýzy. Lekári však predpovedajú, že ak sa odstránia obličky mladému jedincovi, môže za pomoci dialýzy prežiť ešte ďalších 20 rokov. U starších ľudí je to už horšie a doba sa skracuje na 5 rokov.

Foto: commons.wikimedia.org

Napriek tomu, že človek bez niektorých orgánov prežije a dokáže fungovať, neodporúčame riskovať a skúšať, čo všetko ľudské telo dokáže.

Pozri aj: 99 krátkych, no fascinujúcich faktov o ľudskom tele

iflscience
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )