Naša planéta Zem je prekrásne, no tajomné miesto, ukrývajúce mnoho záhad, ktoré si človek nevie vysvetliť.

V minulosti sme sa na podobnú tématiku venovali nemálo. Dnes sa pozrieme na 5 javov, na ktoré hľadali vysvetlenia už mnohí. Dokonca aj vedci, ktorí sa pokúšali poskytnúť vysvetlenie týchto fenoménov, zlyhali a svoju túžbu po odpovedi doposiaľ neuspokojili. Ktoré sú tie najväčšie dodnes nevysvetlené tajomstvá?

Déjà vu

Tento pocit pozná celkom isto každý z vás. Déjà vu v preklade znamená „už videné“ a pomenuváva zvláštny pocit, akoby sme danú situáciu už kedysi raz zažili. Ako je však možné, že sa to stáva úplne každému? Študovať Déjà vu je aj pre odborníkov veľmi náročné. Nemá totiž žiadne sprievodné symptómy, ktoré by nasvedčovali, že sa Déjà vu blíži. Navyše sa ani navonok nijako neprejavuje. Jednoducho si pomyslíte: „Áá, veď toto som už zažil!“. Teórií, ktoré hovoria o tom, čo vlastne Déjà vu je, však existuje mnoho. Francúzski vedci prišli s teóriou, že ide o zabudnuté podobné spomienky možno zo scén, ktoré ste kedysi dávno len pozorovali a teraz ich po dlhom čase sami prežívate. V Anglicku však túto teóriu psychológovia vyvrátili. Dokázali totiž Déjà vu vyvolať v laboratórnych podmienkach a dokázali, že tento zážitok sa vôbec nemusí opierať o naše spomienky. Záhada Déjà vu teda pretrváva naďalej.

messagetoeagle.com
messagetoeagle.com

Život po živote

Prežitie blízkej smrti (angl. Near-death experience) je zvláštny jav, ktorý je zahalený obrovským tajomstvom. Pod prežitím blízkej smrti sa rozumie akýsi malý zázrak. Pri tomto jave totiž človek skutočne umiera, je si plnevedomý, že jeho život končí, no akoby zázrakom sa vracia späť do pozemského života (resuscitácia, prežitie klinickej smrti). Po „návrate“ späť sa zrazu ohromné množstvo príbehov zhoduje v najväčších detailoch. Ako je to vôbec možné, keď po zástave srdca takmer okamžite prestáva pracovať aj mozog a teda nie je možné nič vnímať, nič si pamätať? Príbehy sa zhodujú v tom, že sa títo ľudia po svojej „smrti“ dostávajú preč zo svojho materiálneho tela, výrazne sa im zostria zmysly, stretávajú podivnú postavu, alebo len jej obrysy v ostrom svetle a v mnohom inom. Celkovo má posmrtný zážitok 12 bodov programu, ktoré sa objavujú prakticky u všetkých ľudí, ktorí tento zážitok prežili. A je ich skutočne mnoho. Publikácie o týchto zážitkoch vydávajú najväčší odborníci vo svojich lekárskych oboroch. Príbehy zbierajú od svojich pacientov, no prečo sa to vlastne deje a aká je podstata týchto zážitkov, dodnes nikto netuší.

youtube.com/
youtube.com

Podivné bzučanie (The Hum)

Tajomný nízkofrekvenčný zvuk, ktorý pripomína bzučanie, sa v angličtine nazýva The Hum. Takéto bzučanie sa vyskytuje na viacerých miestach planéty, ktoré často nemajú spoločného menovateľa. Vedci si to nevedia vysvetliť a dodnes neprišli na príčinu tohto tajomného bzučania. V americkom meste Taos, štát Nové Mexiko, privádza tento zvuk obyvateľov mesta na pokraj zúfalstva. Zvuk prichádza z púšte a nikto nevie, kde vlastne vzniká. The Hum často vedie k vážnym psychickým poruchám a dokonca priviedol pár ľudí aj k samovražde, keďže sa jedná o záhadný a veľmi nepríjemný zvuk, ktorý vás doslova môže pripraviť o rozum.

strangesounds.org
strangesounds.org

Intuícia

Možno to voláte šiesty zmysel a možno „tušenie“. Každopádne tento pocit určite dobre poznáte, no sami neviete odkiaľ prichádza. Intuícia je akési rýchle poznanie, pochopenie, alebo rozhodnutie, ktoré však neprichádza vedomým uvažovaním, ale odniekiaľ „zozadu“. Zrazu sa nám vynorí a človek má pocit istoty, že toto je to správne. Odkiaľ však pochádza a ako to, že sa len tak vynorí, to nevedia ani špecialisti. A možno sa to nikdy ani nedozvieme…

viralnovelty.net
viralnovelty.net

Placebo

Placebo efekt, teda autosugescia pacienta, ktorý verí, že je liečený skutočnými liekmi, no namiesto toho sú mu podávané celkom neškodné látky, ktoré však neliečia žiadnu chorobu, je jednou z najväčších záhad modernej medicíny. Ako je to možné, že človek, ktorý trpí neraz veľmi ťažkou či „nevyliečiteľnou“ chorobou, sa v podstate sám od seba uzdravuje? Jediné, čo na jeho stav vplýva, je jeho viera, že berie správne lieky a jeho zdravotný stav sa zlepší. Ide o nejaký človekom zabudnutý zmysel, ktorým dokážeme svoje telo liečiť iba s pomocou silnej myšlienky? Je človek skutočne takto jedinečný a za tisíce rokov „len“ zabudol ako svoje schopnosti používať?

themindunleashed.org
themindunleashed.org

Ak vás táto téma zaujala, nezabudnite na náš starší 9-dielny seriál o najväčších nevyriešených záhadách ľudstva.

interez.sk (Lukáš M.), brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)