sciencenews.org

/ 0 / koso
Drogy sú bohužiaľ sú všade okolo nás a my ľudia im niekedy ľahko prepadneme. Viete ale, ktoré sú najnávykovejšie drogy? Táto otázka možno vyzerá jednoducho,...

Drogy sú bohužiaľ sú všade okolo nás a my ľudia im niekedy ľahko prepadneme. Viete ale, ktoré sú najnávykovejšie drogy? Táto otázka možno vyzerá jednoducho, no je dosť komplikovaná a odpoveď záleží na tom, koho sa ju spýtate. Podľa rôznych výskumníkov, potenciál návyku na drogu môže byť posudzovaný z hľadiska škôd, ktoré spôsobuje, podľa hodnoty drogy na ulici, do akej miery droga ovplyvňuje mozog, ako veľmi si ju ľudia užívajú, do akej miery vyvoláva droga abstinenčné príznaky a ako ľahko sa stanete závislí.

sciencenews.org
sciencenews.org

Heroín

Väčšina odborníkov označila heroín ako najviac návykovou látku a dali jej skóre 2,5 z maximálneho skóre 3. Heroín je opiát, ktorý vie zvýšiť hladinu dopamínu v mozgu až o 200 % na pokusných zvieratách. Okrem toho, že je heroín pravdepodobne najviac návyková droga, je nebezpečný aj preto, že dávka, ktorá môže spôsobiť smrť, je len päťkrát väčšia, než je nevyhnutná dávka na „zdrogovanie“. Heroín bol tiež ohodnotený ako druhá najškodlivejšia droga z hľadiska poškodenia užívateľov.

ddmcdn.com
ddmcdn.com

Alkohol

Aj keď je legálny vo väčšine štátov, bol ohodnotený ako druhá najviac návyková látka podľa expertov (získal skóre 2.2 z maximálnych 3). Alkohol má mnoho účinkov na mozog a v laboratórnych pokusoch na zvieratách sa zvýšila hladinu dopamínu v mozgu o 40-360% – a čím zvieratá pili viac, tým sa úroveň zvýšila.

Zhruba 22% ľudí, ktorí si občas vypijú, si vyvinú závislosť na alkohole niekedy počas svojho života. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že v roku 2012 zomrelo v dôsledku poškodenia tela spôsobeným pitím viac ako 3 milióny ľudí. Alkohol je podľa niektorých odborníkov najškodlivejšia droga.

orig15.deviantart.net
orig15.deviantart.net

Kokaín

Kokaín je jednou z najznámejších drog na čiernom trhu. Odhaduje sa, že v roku 2009 užívalo kokaín 14 až 20 miliónov ľudí po celom svete a hodnota drogy na trhu bola $75 miliárd. Kokaín je stimulátorom sympatikového nervového systému, viaže sa na acetylcholínové a dopamínové receptory, čoho následkom sú euforické a analgetické účinky. Pri testoch na zvieratách kokaín zvýšil hladinu dopamínu v mozgu o 300%.

Táto droga má mnoho variant, najznámejšie sú crack a kryštalický kokaín (free base). Crack určili experti za tretiu najškodlivejšiu drogu a kryštalický kokaín skončil na piatom mieste. Zhruba 21% ľudí, ktorí skúsia kokaín, sa na ňom stanú závislí.

iflscience.com
iflscience.com

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)