Foto: Ilustračné, Pixabay.com

Vianočné trhy sú jednou z najkrajších vianočných tradícií.

Hoci majú svoj pôvod v nemeckej kultúre a najviac sa ich koná práve v Nemecku, adventné trhy sú súčasťou mnohých európskych krajín a miest. Pod otvorenou oblohou sa trhovnícke miesta menia na sviatočné dedinky, vábiace ľudí svojou magickou atmosférou, vianočnými ozdobami a vôňou perníku, vareného vína a iných lokálnych špecialít.

Kam sa v decembri oplatí vyraziť a spraviť si city break s nejakými tými predvianočnými nákupmi? Spoločnosť eSky.sk pripravila zoznam 5 najzaujímavejších trhov, ktoré tohto roku stojí za to navštíviť.

Decembrový city break môže byť cestou do čarovnej krajiny plnej farebných svetielok, drevených domčekov, tradičných vianočných lahôdok a škriatkov, ktorí plnia aj tie najtajnejšie želania. eSky.sk prezentuje zoznam tých najkrajších vianočných trhov v Európe a pozýva vás na ich návštevu.

Štrasburg (25. november – 31. december)

Jeden z najkrajších a zároveň najväčších vianočných trhov sa koná vo francúzskom Štrasburgu. Ide o skutočne tradičné podujatie, veď jeho história sa datuje až do roku 1570. Svoje miesto máva v najstaršej časti mesta, ktorá každoročne pojme približne 300 drevených domčekov s najrôznejším sortimentom – môžete tu kúpiť nie len vianočný dekorácie, ale aj pravé alsaské delikatesy, ako napríklad hrubou soľou posypané praclíky, klobásky od lokálnych výrobcov či domáci med priamo z úľa. V tento čas prekrásne zdobené mesto pulzuje tisíckami svetielok a girlánd, pričom na námestí Kleber nechýba veľký vianočný stromček – ide o starobylú tradíciu mesta Štrasburg. Ak by ste chceli navštíviť štrasburgské vianočné trhy, naplánujete si v krásnom Alsasku rovno celý predĺžený víkend – počas vianočných sviatkov je totiž táto oblasť obzvlášť krásna.

Berlín (23. november – 3. január)

Nikde nenájdeme také množstvo vianočných trhov ako práve v Berlíne. Smelo ho tak môžeme nazvať aj európskym hlavným mestom adventných trhov – každoročne sa ich tu koná viac ako päťdesiat, pričom každý z trhov je unikátny. Tie najpopulárnejšie sa nachádzajú v centre mesta, na Alexanderplatz, Bahnhof Zoo a Gandarmermarkt. Takže keď budete chcieť plánovať trasu po tých najkrajších berlínskych trhoch, tieto miesta nemôžu vo vašom zozname chýbať. Stretnete sa tu nie len s obchodníkmi, ponúkajúcimi tradičné aj extravagantné dekorácie či ručne vyrábané doplnky, ale aj s tými najlepšími kuchármi, ktorí servírujú regionálne špeciality vo vyhrievaných stanoch.

Mimoriadne obľúbeným štandardnom sú pečené klobásy či steaky z krkovičky, podávané so zemiakmi na rôzne spôsoby. Berlín je totiž, okrem iného, aj hlavným mestom zemiakov, takže tu môžete veľmi ľahko natrafiť na rôzne zemiakové dobroty, napríklad aj na výborné zemiakové placky s jablkovou penou. Gulášové polievky, zemiakové polievky, mäso dusené na veľkých panviciach a samozrejme bigos – toto všetko vás čaká na vianočných trhoch v Berlíne. A ako dezert – ovocie v čokoláde, pralinky, Norimberské perníky a tony marcipánu. Vianočná nádielka v Berlíne bude aj tohto roku mimoriadne štedrá!

Praha (28. november – 6. január)

Pražské vianočné trhy patria k najkrajším na svete a dva najväčšie nájdete na Staromestskom a Václavskom námestí. Obzvlášť obľúbené sú kvôli stánkom s občerstvením a nápojmi, kde sa servírujú nefalšované české a stredoeurópske špeciality: trdelníky, medovina či grog s rumom a citrónom. Počas návštevy pražských vianočných trhov sa oplatí venovať pozornosť originálnym, ručne robeným dreveným hračkám.

Jedinečnú slávnostnú atmosféru dotvára nádherná, vianočnými ozdobami osvetlená architektúra Staromestského námestia a neodmysliteľný vianočný stromček, ktorý každú hodinu po zotmení rozohrá nenapodobiteľnú svetelnú šou. Ak si nechcete nechať ujsť najkrajšie sviatočné momenty, navštívte pražské vianočné trhy medzi 16:00 a 22:00.

Viedeň (13. november – 23. december)

Viedeň je vždy dobrým miestom na strávenie víkendu. Platí to však najmä pre predvianočný čas, kedy sa mesto mení na čarovnú krajinu drevených domčekov a kolotočov, priam ako vystrihnutú z Andersenových rozprávok. Najznámejšie viedenské trhy majú svoje miesto na námestiach Rathausplatz, Freyung, Karlsplatz, v záhradách palácového komplexu Belvedér a na nádvorí zámku Schönbrunn. Najpopulárnejší z nich je ten, nachádzajúci sa pred Viedenskou radnicou a pod sloganom „Vienna Magic of Advent”.

Viedenská vianočná expedícia, to je nekonečné množstvo vianočných darčekov, drinkov, ktoré v chladnej zime dokonale zahrejú, a tiež pečených gaštanov – najlepšie ich robia práve v hlavnom meste Rakúska. Na trhoch sa však nachádza množstvo atrakcií aj pre tých najmenších, vrátane populárnych pestrofarebných kolotočov či množstva stánkov, v ktorých si deťúrence môžu vlastnoručne vyrobiť vianočné dekorácie. A ak by ste sa vo Viedni zdržali trošku dlhšie, povedzme až do 31. decembra, potom by ste nemali chýbať na veselej novoročnej párty na námestí pred palácom Schönbrunn. Rozlúčka so starým rokom práve začína: 10, 9, 8,…!

Vroclav (17. november – 22. december)

Aj u našich severných susedov sú vianočné trhy veľmi populárne. Každý rok sa ich po celom Poľsku koná viac a viac, pričom tisícky turistov nevychádzajú z úžasu nad všadeprítomnou kultúrnou rozmanitosťou a prekrásnymi stánkami. Jeden z vôbec najkrajších trhov organizujú v meste Vroclav. Typickým architektonickým rysom trhov sú akési mini mestečká s drevenými a prekrásne osvetlenými stánkami, ktoré sú pripravené už v polovici novembra, a môžete si v nich kúpiť vianočné darčeky a ručne vyrobené drobnosti.

Aj tohto roku by trhy mali byť súčasťou veľtrhu, venovaného kulinárskym špecialitám regiónu Dolného Sliezska – nebude teda chýbať ani slávne vroclavské varené víno s čiernym korením a vanilkou. Mesto Vroclav pripravilo rozsiahly a atraktívny program pre deti, na ktoré čaká množstvo prekvapení, vrátane hrdinov z najobľúbenejších rozprávok. Atrakciou pre všetkých bude, ako vždy, obrovský vianočný stromček. Minulý rok sa v jeho blízkosti nachádzal kolotoč so sobom Rudolfom a jeho priateľmi. Čaká na nás aj tohto roku podobné prekvapenie?

Zürich (19. november – 24. december)

Hoci obdobie adventu netrvá zvlášť dlho, kalendár akcií v Zürichu praská vo švoch! Je naplnený podujatiami ako napríklad „Lichterschwimmen“, čo je udalosť, pri ktorej plávajú loďky ozdobené lampášikmi po rieke Limmat, zaujímavé atrakcie však ponúka aj klzisko Live on Ice a samozrejme tiež vianočné trhy. Jeden z nich je obzvlášť zaujímavý, pretože sa koná na hlavnej železničnej stanici v Zürichu.

Už pri vstupe do stanice vás zasiahne lákavá vôňa vareného vína a škorice no a tí, ktorí budú vystupovať z vagónov, nesmú byť prekvapení, ak vystúpia priamo uprostred stánkov. Trhy na zürišskej železničnej stanici patria k najväčším krytým vianočným trhom v Európe. Veď stánkov, kde sa dajú kúpiť tradičné produkty, švajčiarske syry či hračky, je viac ako 150. Veľkou výhodou je, že na týchto trhoch, keďže sú kryté, vám nebude zima ani v tom najhoršom počasí. Ďalším z trhov, ktoré stoja za návštevu, sú trhy na námestí Werdmühleplatz, známe najmä vďaka spoločnému spievaniu kolied. Okolo vianočného stromčeka, ktorý dominuje celému miestu, sa zhromaždia detské i dospelácke spevokoly a zborovo spievajú vianočné piesne.

Práve teraz je ten najlepší čas vybrať si najkrajšie trhy, naplánovať si cestu, kúpiť si letenky a rezervovať si hotel. Najlepšie ponuky hľadajte na esky.sk. Rezervujte si skvelý voľný víkend pre seba!
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )