Foto: Jay Huang (flickr.com)

Každoročne môžeme na nočnej oblohe pozorovať niekoľko pravidelných meteorických rojov. Medzi tie najznámejšie patria aj Leonidy. Roj dosahuje maximum túto noc.

Meteorický roj Leonidy je jedným z pravidelných úkazov na nočnej oblohe, ktoré môžeme pozorovať pravidelne od 6. do 30. novembra. Svoje maximum však dosahuje každoročne 17. novembra.

Leonidy je meteorický roj ktorého zdrojom je kométa Tempel-Tuttle. Patrí medzi najobľúbenejšie a najvýdatnejšie meteorické roje, ktoré sa na hviezdnej oblohe objavujú každý rok. Pozorovať Leonidy môžeme každý november od 6. do 30. novembra a svoje maximum dosahuje roj spravidla v noci zo 17. na 18. novembra.

Foto: Stellarium

Leonidy dostali svoj názov podľa súhvezdia Lev, kde sa nachádza ich radiant, teda miesto, odkiaľ „padajúce hviezdy“ zdanlivo „vyletúvajú“. Ak sa teda chystáte na pozorovanie tohto meteorického roja, nájdite si na nočnej  oblohe súhvezdie Lev a svoj pohľad upriamte na jeho hrivu.

Leonidy sú zaujímavé najmä svojou nepravidelnou výdatnosťou. Astronómovia za dlhé desaťročia odpozorovali, že meteorický roj dosahuje extrémnu výdatnosť, a to niekoľko tisíc meteorov za hodinu približne každých 33 rokov. Tak napríklad v roku 1833 bolo pozorovateľných až neuveriteľných 46 000 meteorov za hodinu a v roku 1966 dokonca 100 000 meteorov iba za 20 minút. Tento rok však takéto extrémne množstvo „padajúcich hviezd“ pozorovať bohužiaľ nebudeme. Napriek tomu sa bude na čo pozerať.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )