earthsky.org

Lukáš Mužla / / News
Každoročne môžeme na nočnej oblohe pozorovať niekoľko pravidelných meteorických rojov. Medzi tie najznámejšie patria aj Leonidy, ktorých maximum sa blíži už v najbližších dňoch.

Meteorický roj Leonidy je jedným z pravidelných úkazov na nočnej oblohe, ktoré môžeme pozorovať pravidelne od 6. do 30. novembra. Svoje maximum však dosahuje každoročne 17. novembra. Tento rok nám to vyšlo na štvrtok, navyše máme všetci voľno, keďže sa v tento deň oslavuje Deň boja za slobodu a demokraciu. Ak ste si teda z konca týždňa spravili predĺžený víkend máte jedinečnú možnosť užiť si štvrtkovú noc pod holým nebom.

Leonidy je meteorický roj ktorého zdrojom je kométa Tempel-Tuttle. Patrí medzi najobľúbenejšie a najvýdatnejšie meteorické roje, ktoré sa na hviezdnej oblohe objavujú každý rok. Pozorovať Leonidy môžeme každý november od 6. do 30. novembra a svoje maximum dosahuje roj spravidla v noci zo 17. na 18. novembra.

sciclonic.com
sciclonic.com

Leonidy dostali svoj názov podľa súhvezdia Lev, kde sa nachádza ich radiant, teda miesto, odkiaľ „padajúce hviezdy“ zdanlivo „vyletúvajú“. Ak sa teda chystáte na pozorovanie tohto meteorického roja, nájdite si na nočnej  oblohe súhvezdie Lev a svoj pohľad upriamte na jeho hrivu.

pozorovania.vesmir.sk
pozorovania.vesmir.sk

Leonidy sú zaujímavé najmä svojou nepravidelnou výdatnosťou. Astronómovia za dlhé desaťročia odpozorovali, že meteorický roj dosahuje extrémnu výdatnosť, a to niekoľko tisíc meteorov za hodinu približne každých 33 rokov. Tak napríklad v roku 1833 bolo pozorovateľných až neuveriteľných 46 000 meteorov za hodinu a v roku 1966 dokonca 100 000 meteorov iba za 20 minút. Tento rok však takéto extrémne množstvo „padajúcich hviezd“ pozorovať bohužiaľ nebudeme. Leonidy si udržia svoju tradičnú výdatnosť a to vyše 15 meteorov za jednu hodinu. To však neznamená, že to nebude prekrásne divadlo.

earthsky.org
earthsky.org

Využijete jednu z posledných možností v tomto roku a vyberiete sa pozorovať nočnú oblohu aj vy?

interez.sk (Lukáš M.)


Komentovať (0)