Aké sú najdrahšie materiály sveta?

Mnoho storočí bolo pre ľudstvo najdrahšou látkou zlato. Vývoj ľudstva však toto časom postúpil a v dnešnej dobre už poznáme mnoho drahších materiálov. V tomto zozname nájdete aj zopár známych drog, ktoré kvôli svojej náročnej výrobe a popularite dosiahli svoju aktuálnu cenu.

Šafran 10 € za gram

Toto jedinečné korenie obsahuje veľa živín pre vaše zdravie a navyše výborne chutí. Jeho spracovanie zaberá veľa času a úsilia, no ako korenie sa nedá nahradiť.

liversupport.com
liversupport.com

Zlato 50€ za gram

Jeden z najdrahších kovov na svete, ktorý vyčaruje úsmev každej žene. V dnešnej dobe sa používa hlavne pri výrobe šperkov, no kedysi reprezentovalo veľkú hodnotu, keďže peniaze boli kryté zlatom.

globe-views.com
globe-views.com

Ródium 53 € za gram

Jeden z extrémne vzácnych platinových kovov. Pre lepšiu predstavu, jedna tona zemskej kôry obsahuje asi 0,001 g ródia.

wikipedia.org
wikipedia.org

Platina – 54 € za gram

Jedná sa o vzácny a drahý kov, ktorý je, tak ako zlato, vysoko odolný voči kyselinám, alkáliám a ďalším zlúčeninám.

shapeways.com
shapeways.com

Metamfetamín – 90 € za gram

Každý, kto sledoval seriál Breaking Bad (Perníkový táta), vie veľmi dobre, o akú látku sa jedná. Je to nezákonná chemická droga.

wikipedia.org
wikipedia.org

Roh nosorožca – 100 € za gram

Rohy nosorožca sú cenné pre ich liečivé vlastnosti a používajú sa aj pri výrobe nožov (rúčky). Kvôli pytliakom sú však nosorožce na pokraji vyhynutia…

ngm.nationalgeographic.com
ngm.nationalgeographic.com

Heroín – 117 € za gram

Jedna z najznámejších drog na svete. Opiát, ktorý zmení vaše vnímanie. Patrí medzi drahšie drogy, je ťažký na výrobu a vysoko návykový. Hovorí sa, že závislým sa stanete už po jednej dávke. Známy kultový film Trianspotting je sprevádzaný práve touto drogou.

patch.com
patch.com

Kokaín – 212 € za gram

Kokaín sa často prezýva „droga bohatých“. Popularitu zožal v Amerike, v Hollywoode. Známy drogový barón, Pablo Escobar, zbohatol hlavne kvôli tejto droge v jeho obchodoch so Severnou Amerikou. Biely prášok je nebezpečné narkotikum a jeho cena závisí aj od kvality.

snowbrains.com
snowbrains.com

LSD – 2700 € za gram

Ďalšia omamná látka, ktorej výrobný proces je pomerne ťažký, čo aj vysvetľuje cenu.

cannabisculture.com
cannabisculture.com

Plutónium – 3600 € za gram

Ťažký, no krehký rádioaktívny kov striebristo bielej farby. Používa sa pri výrobe jadrových zbraní a pohonných hmôt na zdroj energie pre kozmické lode.

nuclearweaponarchive.org
nuclearweaponarchive.org

Painite – 8100 € za gram

Tento vzácny kameň pozná len málo ľudí. Je to minerál oranžovej alebo červenohnedej farby. Bol objavený len pred 65 rokmi a v dnešnom svete existuje len pár stovák týchto kameňov.

gemsociety.org
gemsociety.org

Taaffeit – 18 000 € za gram alebo 3600 € za gram

Ďalší vzácny drahokam, ktorý sa vyskytuje mnohokrát menej ako diamant. Je ružovej, fialovej, červenej a bielej farby. Napriek jeho jedinečnosti nie je veľmi populárny pri výrobe šperkov, a preto nie je taký drahý ako napríklad diamant.

jtv.com
jtv.com

Trícium – 27 000 € za gram

Tento plyn sa používa v osvetlení – napríklad v tríciových trubiciach. Na vyprodukovanie 0,5 kg trícia sa použije asi $ 15 miliónov.

amazon.com
amazon.com

Diamant – 50 000 € za gram

Najznámejší drahokam na Zemi a najlepší priateľ každej dámy.

cnbc.com
cnbc.com

Kalifornium – 22-24 miliónov eur za gram

Najdrahší chemický prvok. Bol syntetizovaný iba jedenkrát od jeho objavenia v roku 1950.

imagict.com
imagict.com

Antihmota (Antimatter) – 56 triliónov eur za gram

Najdrahšia látka na Zemi. Výroba jedného miligramu pozitrónov stojí asi $ 25 miliónov. Táto protihmota sa teoreticky dá použiť ako palivo pre kozmické lode v budúcnosti. Nevýhodou však je to, že na výrobu jedného gramu tejto látky by muselo robiť celé ľudstvo jeden rok bez odpočinku.  Uvidíme, čoho sa dočkáme v budúcnosti.

www3.sciencedump.com
www3.sciencedump.com
interez.sk(Matej K.), brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)