Foto: unsplash/ Dan Gold

Šoférovanie má svoje nesporné výhody, no aj niekoľko nevýhod.

Ani ten najzdatnejší šofér nevie a nemôže všetko, účastníkmi premávky sú totiž aj ďalší ľudia, ktorých správanie nemôžeme ovplyvniť. Navyše, auto nie je dokonalý stroj a jednou z jeho nevýhod je napríklad tzv. slepý uhol.

Mŕtvy uhol je častou príčinou nehôd

Slepý alebo mŕtvy uhol predstavuje bod, v ktorom sú v okolí auta chodci, motorkári a cyklisti pre šoféra neviditeľní. Predstavuje značnú hrozbu, neraz je totiž práve mŕtvy uhol príčinou vážnych dopravných nehôd. Zdá sa však, že sa konečne našlo riešenie a objavil ho mladý génius. Ako informuje portál Gizmodo, je ním len 14-ročné dievča Alaina Gassler z americkej Pennsylvánie. Riešenie je navyše úplne jednoduché a finančne nenáročné.

Slepý uhol je zapríčinený hrubými stĺpikmi na bokoch auta a Alaina našla riešenie napriek tomu, že sama ešte vodičský preukaz nemá a vo väčšine krajín ho legálne tak skoro ani nezíska. Vek jej však nezabránil v tom, aby sa zamerala na vážny problém, ktorý výrobcovia áut do značnej miery ignorujú. Jej riešenie spočíva v nainštalovaní webkamery na vonkajšiu stranu piliera, ktorá by aktuálne dianie následne premietala na vnútornú stranu piliera.

Jednoduché a finančne nenáročné riešenie

Na vnútornú stranu piliera Alaina namontovala súčiastku na mieru vyrobenú na 3D tlačiarni, vďaka ktorej sa pilier stane dokonalým miestom na projekciu a v podstate splynie s okolím. Stane sa tak neviditeľným a vodič môže bezpečne sledovať dianie okolo svojho auta. Alainin nápad vznikol ako súčasť projektu s názvom Improving Automobile Safety by Removing Blind Spots (Zvýšenie bezpečnosti automobilov odstránením slepého uhla) a finálny výsledok predviedla na vedeckej a inžinierskej súťaži Society for Science and the Public’s Broadcom MASTERS.

Mladé dievča si svojím vynálezom získalo uznanie mnohých, získala dokonca ocenenie s názvom Samueli Foundation Prize, ktorého súčasťou je finančné ohodnotenie vo výške 25-tisíc dolárov. Zariadenie sa zatiaľ do áut inštalovať nebude, sú totiž ešte potrebné malé doladenia, je však dobré vedieť, že existuje bezpečná a jednoduchá technológia, ktorá nebude vodiča rušiť a čo je hlavné, zabráni mnohým nehodám. Niektoré autá dokonca kamery už zabudované majú, slúžia napríklad na to, aby mohol vodič bezpečne cúvať. Pridanie ďalšej kamery by preto nemalo predstavovať závažný problém.

Žiaľ, obchodníci sa zrejme chytia aj tejto príležitosti a aj keď ide o finančne nenáročné riešenie, je možné, že ho budú predávať ako bonusovú výbavu a cena auta stúpne nielen o pár drobných. Na to, aby sa systém stal štandardnou výbavou každého auta, si ale zrejme ešte nejaký čas počkáme.

Gizmodo
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )