panoramio.com

Kde je najkrajšia zimná scenéria na Slovensku? Prinášame vám prehľad týchto krásnych slovenských lokalít, ktoré sa v zime rozhodne oplatí navštíviť.

Kým počas Vianoc má väčšina z nás zhon v snahe získať na poslednú chvíľu posledný darček , či zaobstarať dostatok jedla na štedrovečerný stôl, často nám unikajú krásy, ktoré máme k dispozícii úplne bez roboty a zadarmo. Veď pohľad v zime na krásne slovenské obce, ktoré sú zahalené hrubou prikrývkou snehu  musia dostať každého. Malebné domčeky akoby posypané výdatnou dávkou cukru nás lákajú stráviť krásne zimné dni uprostred nádhernej slovenskej prírody. Pozrite sa na týchto 10 slovenských obcí, ktoré v zime (no nielen vtedy) rozhodne stoja za návštevu. 

Čičmany

szalas.hu
szalas.hu

Nepotrebujete stroj času aby ste sa preniesli do minulosti. Stačí ísť do rázovitej dediny Čičmany, známej tiež ako tradičný slovenský skanzen. Roztomilé drevené domčeky s ozdobnými maľbami, zasypané poriadnou nádielkou snehu vytvárajú neopakovateľnú romantickú atmosféru. A keď sa podvečer vyberiete po okolí a uvidíte padajúci sneh ako sa trbliece v odrazoch svetla, budete si pripadať ako v naozajstnej rozprávke.

Ždiar

panoramio.com
panoramio.com

Kombinácia zimy a nádherných slovenských Tatier musí chytiť za srdce každého. Nájdete tu pokoj, čerstvý vzduch, srdečných ľudí a samozrejme krásu okolitej prírody. Milovníci zimných športov si tu prídu tiež na svoje, veď lyžovačka, či jazda na snowboarde vo Vysokých Tatrách rozhodne patrí medzi najkrajšie zimné zažitky. A silné pohľady na pohorie, ktoré patrí medzi neodmysliteľné symboly Slovenska vás presvedčí o tom, že navštíviť Ždiar je tá správna voľba.

Starý Smokovec

regiontatry.sk
regiontatry.sk

V srdci Vysokých Tatier, obklopený majestátnymi štítmi hôr si človek uvedomí svoju malosť oproti prírode. No nie je to nič deprimujúce, práve naopak, cítite blízkosť prírody a ste s ňou doslova previazaný. Keď sa k tomu pridajú kvalitné služby a možnosť rekreačnej turistiky či zimných športov za prijateľnú cenu, uvidíte že navštíviť Smokovec sa v zime určite vyplatí.

Terchová

pamiatkyslovenska.files.wordpress.com
pamiatkyslovenska.files.wordpress.com

Rodisko najznámejšieho slovenského zbojníka je v skutočnosti jednou z veľmi rozvinutých obcí, ktoré si však stále zachovávajú svoj malebný vzhľad. Pri návšteve zimnej Terchovej nevynechajte tiež krásny drevený Betlehem, veľkú atrakciu zimnej Terchovej.

Telgárt

horehronie.sk
horehronie.sk

Za pravou zimou nemusíte cestovať len na sever Slovenska a do Vysokých Tatier. Kráľova hoľa a Nízke Tatry dokážu svojim návštevníkom poskytnúť minimálne rovnako silný zážitok. Rázovitý Telgárt vás zaujme úprimnými ľuďmi a atmosférou pokojného prostredia. V okolí je veľké množstvo lyžiarskych svahov, kde okrem kvalitných svahov s veľkou porciou snehu, vás milo prekvapia aj prijateľné ceny.

Pribylina

visitliptov.sk
visitliptov.sk

Zimná Pribylina poskytuje jej návštevníkom úchvatný pohľad na symbol všetkých Slovákov – Kriváň. Okrem toho stojí za to navštíviť múzeum liptovskej dediny, ktoré je podľa nás najkrajšie práve v zime. Nádherný autentický skanzen zasypaný bohatou nádielkou snehu zahreje každé srdce. Možnosť zimnej rekreačnej turistiky či lyžovačky tu už pôsobí ako príjemný bonus, ktorý si ale určite nenechajte ujsť.

Svätý Kríž

panoramio.com
panoramio.com

Obec na Liptove s dominantou v podobe dreveného kostolíka je v zime očarujúca. Snehová perina zakrývajúca artikulárny chrám vás prenesie minimálne o 100 rokov dozadu a navodí vám tú pravú vianočnú atmosféru. Pokiaľ hľadáte duchovné rozjímanie spolu s nezameniteľnou krásnou prírodou, už nemusíte hľadať.

Kysuce

aimg.sk/
aimg.sk

Ak hodnotíte kvalitu zimy podľa toho, koľko je snehu naokolo, vyberte sa na Kysuce. Tento kopcovitý región je známy svojimi veľkými snehovými nádielkami, no aj dedinami, akoby odrezanými od okolitého sveta. Pokoj, romantika, nádherná príroda, to všetko vám poskytne tento región. Dobrí a srdeční ľudia sú samozrejmosťou.

Stará Ľubovňa

blogspot.com
blogspot.com

Síce Stará Ľubovňa nie je dedina ale mesto, svojou malebnosťou ju trochu pripomína. V mestečku sa nachádza viacero kostolov a nad mestom sa týči majestátny Ľubovniansky hrad, ktorý návštevníkom mesta pripomína bohatú históriu tohto mesta, ktorého prvá písomná zmienka pochádza už z 13. storočia. V zime je mesto ešte čarovnejšie, všadeprítomný sneh vytvára romantickú atmosféru a prechádzka večerným mestom v snehových vločkách pri pohľade na hrad patrí k tomu najlepšiemu, čo tu môžete zažiť.

Východná

summitpost.org
summitpost.org

Obec, ktorá si vo veľkom cení ľudové tradície a tradičný folklór je krásna nielen v lete, ale možno je ešte krajšia počas zimných mesiacov. Zasnežené okolité vysoké štíty Tatier v spojení s tradičným ľudovým remeslom pôsobia na návštevníkov ako keby sa nachádzali uprostred zimy niekedy v 17. storočí. Ak by vám bola veľká zima, návšteva termálneho kúpaliska Bešeňová, ktoré funguje aj počas toho ako sú okolo vás veľké kopy snehu rozhodne zahreje aj tých najzmrznutejších.

Oravská Lesná

panoramio.com
panoramio.com

Už len poloha tejto obce dáva na známosť, že v zime to tu rozhodne stojí za to. Dedina na severe Slovenska je najchladnejšou obcou na Slovensku. To, čo pre niekoho môže byť problémom, je pre iného požehnaním. Veď čo môže byť lepšie ako stráviť krásny večer v útulnej chatke s praskajúcim drevom v kozube a s vareným vínkom v ruke, zatiaľ čo vonku zúri fujavica? Pre tých, ktorí majú romantiky až až, Orava ponúka aj veľké možnosti zimných športov.

Poznáte nejaké iné slovenské dediny ktoré sú ako zo zimnej rozprávky?

Pozri aj: Rozprávka v skutočnosti. Na východnom Slovensku stojí chalúpka deduška Večerníčka

interez.sk (mmm), slavorum.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )