Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Socialistické priestory slovenských škôl, s ktorými sa na Slovensku stretávame bohužiaľ ešte aj dnes, po toľkých rokoch od pádu režimu, nie sú pre mladých žiakov veľmi motivujúce. Na svete to však so školskými priestormi vyzerá celkom inak. Prostredie je totiž pre rozvoj mladej osobnosti veľmi dôležité a vplýva na neho rovnako, ako samotný vyučovací proces. Pozrite sa na 10 škôl z rôznych kútov sveta, ktorým môže konkurovať snáď len Rokfortská škola čarodejnícka.

Škola, ktorá vyzerá ako obrovská kancelária, Ohio, USA

Žiadne učebne, len obrovský priestor a kancelárske kóje. Na prvé počutie to veľmi lákavo neznie, no opak je pravdou. V obrovskej miestnosti nájdete 300 kancelárskych kójí. V každej má svoj stôl jeden zo študentov. K dispozícii má počítač a každému z nich sa učitelia venujú individuálne. Každý tak postupuje v učive takým tempom, aké je mu príjemné a obohacuje jeho osobnostný rast.

carpediemschools.com

Škola, kde sa deti učia „nebezpečné“ veci, San Francisco, USA

Ani táto alternatíva možno mnohým rodičom nepripadá práve rozumne. Deti sú však od prírody zvedavé a vynaliezavé. Skúšajú veci, ktoré sú neraz nebezpečné a nakoniec ich ešte rodičia za takéto „pokusy“ aj potrestajú. V škole v San Franciscu je však všetko inak. Súčasťou vzdelávania sú aj „nebezpečné“ pokusy, ktoré však v kontrolovaných podmienkach v skutočnosti nebezpečné nie sú. Žiaci sa tu môžu dosýtosti zašpiniť, „zahrať“ sa s ohňom, rozoberať elektroniku. Žiaci sa tak sami stávajú tvoriteľmi vyučovania, keď prichádzajú stále s novými a novými „šialenými“ nápadmi.

sfbrightworks.org

Škola v ktorej neexistujú pohlavia, Štokholm, Švédsko

V hlavnom meste Švédska nájdete špeciálnu školu, v ktorej je na prvom mieste rovnosť pohlaví. Neexistuje tu označenie on či ona. Všetci sa oslovujú krstnými menami, alebo používajú slovo oni. Cieľom takéhoto systému je zničiť stereotypy o rozdielnosti pohlaví. Podľa výsledkov školy, pomáha takáto forma vyučovania k výchove mentálne zdravých ľudí, bez akýchkoľvek predsudkov.

newsweek.com

Ak rodičia nemajú na školné stačí, ak zasadia stromy, India

V Indii si za vzdelávanie svojich detí musíte zaplatiť. Nie každý má však finančné prostriedky na to, aby sa svojim potomkom mohol postarať o kvalitné vzdelanie. Škola v indickom štáte Čhattísgarh však chudobnejším rodinám ponúka milú alternatívu. Platiť nemusia, stačí ak zasadia pár stromov a budú sa o ne ďalej starať. Viac o ekologickom nápade z Indie sa dozviete na tomto odkaze.

news.nationalgeographic.com

Škola, kde sa deti učia na kopcoch či v jaskyni, Štokholm, Švédsko

Tak tu by sa žiadne dieťa určite nenudilo. Skúsení projektanti totiž z priestorov školy vytvorili magické miesto plné poznania. Žiaci sa tu tak, namiesto klasických učební, učia na vrcholkoch kopcov, v jaskyni, alebo sa porozprávajú pod stromom. K dispozícii majú počítače a v učebných osnovách nechýba hudba, tanec či umenie.

rosanbosch.com

Najžiarivejšia základná škola, Štokholm, Švédsko

V krajinách severnej Európy akoby sa vrece roztrhlo s alternatívnymi prístupmi k vzdelávaniu. V Štokholme nájdete okrem vyššie spomínaných aj najžiarivejšiu základnú školu sveta. Namiesto klasických školských priestorov tvoria školu akési vzdelávacie „koridory“. V jej priestoroch nájdete aj miestnosti na pokojné individuálne štúdium či malé skupinové projekty. Celá škola je vybavená veľmi moderne a sfarbená do veselých a príjemných farieb, ktoré napomáhajú k pokojnej atmosfére potrebnej na dokonalé vzdelávanie.

archiscene.net

Škola, kde sa netrestá, ale medituje, Baltimore, USA

Základná škola Roberta W. Colemana sa však rozhodla vyskúšať niečo inovatívne. Pre svojich žiakov namiesto trestov poskytuje meditáciu. Keď sa žiak dopustí nejakého prehrešku či nevhodného správania, nedostane poznámku, ani nepoputuje na rozhovor do riaditeľne, ako to býva zvykom. Namiesto toho si zájde pomeditovať do miestnosti nazvanej Mindful Moment Room. Viac o tejto škole sa dozviete v tomto odkaze.

hlfinc.org

Škola, kde neexistujú predmety, Toronto, Kanada

Škola, kde sú si učitelia a žiaci rovní. Pedagogickí pracovníci sú tu len pozorovatelia, ktorí dohliadajú nad aktívnou činnosťou žiakov, pričom im radia, ale do ničoho ich nenútia. Neexistujú tu domáce úlohy, plány či vysvedčenia. Žiaci sa zúčastňujú len tých hodín, ktoré sa im páčia a zaujímajú sa o ne. Slobodne sa môžu rozhodnúť, ako strávia každý jeden deň v týždni.

billionnews.ru

Škola Steva Jobsa, Amsterdam, Holandsko

Škola Steva Jobsa v Amsterdame je dokonalým príkladom toho, aké dôležité je pristupovať ku každému žiakovi individuálne. Práve to, je nosnou myšlienkou tejto netradičnej školy, kde má každý žiak svoj individuálny vzdelávací plán, ktorý berie do úvahy jeho talent, schopnosti a záujmy. Tento plán sa každých 6 týždňov vyhodnotí a pre každého študenta vytvoria pedagógovia spolu s rodičmi nový.

Netradičná škôlka Guliver, Banská Štiavnica, Slovensko

Nový projekt súkromnej škôlky Guliver v Banskej Štiavnici, dúfajme, prezrádza budúcnosť vzdelávania v našej krajine o niekoľko rokov. Moderné priestory, ktoré vznikli prerobením rozsiahleho moderného domu, ponúkajú skvelý priestor pre predprimárne vzdelávanie detí. V škôlke nechýba presklenná telocvičňa, prekážková a sánkovacia dráha, lezecká stena či bazén. Viac o škôlke Guliver sa dozviete na tomto odkaze.
archinfo.sk
interez.sk (Lukáš M.), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články