hlfinc.org

Škola sa rozhodla, že nebude trestať svojich žiakov. Namiesto toho zriadila meditačnú miestnosť, kde sa žiaci učia správnemu dýchaniu, meditácii a snažia sa byť pokojnejší.

Každý z nás je iný, a to platí aj pre deti. Kým na jedno platí istá vec, na druhé dieťa vôbec nemusí zaberať. A teraz si predstavte,  že pracujete v škole, či už ako učiteľ alebo vychovávateľ. Trieda je plná detí, to znamená, že je tam mnoho rôznych osobností a pováh. Ďalej si predstavte, že niektoré z týchto detí začne vyvádzať. Čo by ste urobili? Tradičná odpoveď na túto otázku je: potrestali ho. Samozrejme, jednoduché. Základná škola Roberta W. Colemana sa však rozhodla vyskúšať niečo inovatívne. Pre svojich žiakov namiesto trestov poskytuje meditáciu.

Táto americká škola, ktorá sa nachádza v meste Baltimore, štát Maryland, sa rozhodla, že nebude neposedné deti trestať návštevou kancelárie riaditeľa, či vylúčením. Namiesto toho zriadila meditačnú miestnosť, ktorá sa nazýva Mindful Moment Room.

Táto miestnosť bez okien vyzerá na prvý pohľad úplne obyčajne. Pravda je však taká, že je vyzdobená rôznymi lampami, dekoráciami a plyšovými fialovými vankúšmi. Neposedné a neposlušné deti tak prídu a sadnú si v tejto miestnosti a následne pomaly skúšajú rôzne techniky na dýchanie či meditáciu, ktoré im pomáhajú upokojiť sa. Taktiež sú požiadaní, aby sebakriticky rozprávali o tom, čo sa stalo a čo zlé podľa seba vykonali.

hlfinc.org
hlfinc.org

Meditáciu ľudia vykonávajú už niekoľko tisíc rokov. V poslednej dobe sa jej začala celkom intenzívne venovať aj veda a skúmať jej dôsledky na nás. Z toho teda vzišlo niekoľko zaujímavých informácii. Štúdie ukázali, že pomocou meditácie sa dá zlepšovať naša pamäť, či pozornosť človeka. Samozrejme, všetky fakty by sme mali brať s rezervou. Na niekom môžu fungovať lepšie, na inom horšie, či vôbec. Veda však aj napriek tomu začína budovať celkom zaujímavý obraz o tom, že meditácia vplýva na ľudí pozitívne.

Aby sme sa vrátili späť k škole, meditačná miestnosť bola zriadená v spolupráci s miestnou neziskovou organizáciou Holistic Life Foundation. Organizácia už viac ako desať rokov ponúka rôzne programy pre školy, určené práve na meditáciu či cvičenie jógy. Kirk Philips, riaditeľ školy sa vyjadril, že výsledky, ktoré sa dostavili sú naozaj úžasné. Tvrdí, že nikdy by ho nenapadlo, že by sa neposlušné deti tešili na hodiny meditácie, či vydržali sedieť v pokoji. Spokojnosť s touto praktikou prejavili aj rodičia detí.

hlfinc.org
hlfinc.org

Tento program tiež pomáha doučovať deti, ktoré to potrebujú, rovnako ako vzdelávať ich v oblastiach, akou je napríklad životné prostredie. Deti pomáhajú upratovať v parkoch, budovať záhrady, či pomáhať na farmách. Toto všetko sa nedeje len na jednej škole. Do programu sa pridáva stále viac a viac inštitúcií. 

Riaditeľ Baltimorskej školy sa tiež vyjadril, že tento projekt, do ktorého sa zapojili, im výrazne pomohol, pretože za posledný rok už nezaznamenali žiadne vylúčenie. Iné školy taktiež potvrdili, že počet vylúčení sa znížil a taktiež sa zlepšila dochádzka žiakov.

hlfinc.org
hlfinc.org
hlfinc.org
hlfinc.org
hlfinc.org
hlfinc.org
interez.sk (Alexandra Geletová), upworthy.com
Uložiť článok

Najnovšie články