AP Photo/Rajesh Kumar Singh

Po rekorde, keď dobrovoľníci v Indii zasadili za 24 hodín až 50 miliónov stromov, prichádza z Indie ďalšia skvelá správa a zaujímavé riešenie problému platenia za vzdelávanie, na ktoré mnoho obyvateľov nemá peniaze.

Zalesňovanie je v Indii v posledných rokoch veľkým hitom. Začiatkom júla sme vás informovali o úžasnej novinke, keď 800-tisíc dobrovoľníkov zasadilo počas 24 hodín až 50 miliónov stromov. Tentokrát prichádza z Indie ďalšia skvelá správa. V štáte Čhattísgarh sa totiž jedna škola rozhodla, že rodičia nemusia platiť školné, pokiaľ na to nemajú finančné prostriedky. Namiesto toho majú zasadiť stromy a ďalej sa o ne starať. 

V súčasnej dobe investuje indická vláda do vzdelávania len 3,9% zo svojho ročného rozpočtu. Rodičia musia teda za vzdelanie svojich detí platiť sami. Niektorým to problém nerobí, no je oveľa viac tých, ktorí si kvalitné vzdelanie pre svoje deti dovoliť nemôžu. Nakoniec existuje ešte posledná skupina ľudí, ktorí si pre svojich potomkov nemôžu dovoliť vzdelanie žiadne. A práve pre nich vymyslela jedna indická škola skvelú alternatívu, ktorú by podľa nás mohli zaviesť školy po celej Indii a pokojne aj po celom svete. Ich nápad sa nám totiž veľmi páči.

espaces.ca
espaces.ca

Podľa národného prieskumu v Indii vzrástli náklady  na vzdelávanie detí v rozpätí rokov 2008 až 2014 až o 175%. Aj keď v Indii za školné nezaplatíte tak veľa ako v iných krajinách, vzhľadom na pomery, v ktorých žijú mnohí chudobní obyvatelia Indie sa niektoré deti do školy nedostanú. V jednej škole v štáte Čhattísgarh však rodičom, ktorí si nemôžu dovoliť zaplatiť poplatky za školné poskytli veľmi milú alternatívu. Namiesto peňazí, stačí ak rodičia zasadia v dedine stromy.

Indian women plant saplings on the outskirts of Allahabad, India, Monday, July 11, 2016. Hundreds of thousands of people in India's most populous state Uttar Pradesh are jostling for space as they attempt to plant 50 million trees over the next 24 hours in hopes of setting a world record. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)
nationalgeographic.com

Rodičia majú za úlohu zasadiť a starať sa o nové mladé stromčeky. Ak nemajú peniaze na školné, stačí ak takýmto spôsobom prispejú ku krajšiemu okoliu školy. Za dedinou, v ktorej sa škola nachádza, sa tak nachádza už 700 nových stromčekov. Síce to nie je veľa, ale ak by sa tento nápad rozšíril aj do ďalších častí Indie, mohlo by to prispieť k novej zelenšej Indii.

Ako sa tento nápad pozdáva vám?

Pozri aj: Fínsko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá zruší výučbu predmetov na škole

interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy