hlasludu.sk

V tomto článku nájdete krátky opis Jozefa Kronera a 10 najznámejších filmov a seriálov v ktorých pôsobil.

Narodil sa 20. marca 1924 v obci Staškov. Mal 11 súrodencov. Hral v Oscarovom filme. Stal sa slovenským hercom 20. storočia. 12. marca to bolo presne 19 rokov od dátumu, kedy nás navždy opustil a to vo veku 73 rokov. Jeho umelecké začiatky boli v ochotníckom divadle. Popri tom pracoval ako robotník a neskôr ako vedúci dielne v Považskej Bystrici. V Armádnom divadle v Martine začal hrať v roku 1948 a pôsobil tam až do roku 1956. V tom istom roku načal svoju kariéru v činohre Slovenského národného divadla, kde pôsobil až do odchodu do dôchodku v roku 1984. Jozef Kroner. Počas svojej kariéry sa venoval aj natáčaniu filmov a seriálov. Mnohé pozná väčšina z vás. V tomto článku nájdete 10 najznámejších.

Článok pokračuje pod videom ↓

10. Kubo (1965)

Veľkú časť tohto filmu tvoria ľudové tance a piesne. Aj cez to všetko je tento film malým symbolom Vianoc, podobne ako Popoluška, alebo Mrázik. V tomto filme si Jozef Kroner zahral prostoduchého Kuba, z ktorého mal každý srandu. Film je natočený podľa divadelnej hry Jozefa Hollého. Vo filme si zahrala tiež herečka Emília Vášáryová.

9. Mišo

Tento film je adaptáciou poviedky Martina Kukučína. Hlavná postava filmu je Mišo s ľudskou slabosťou, metlou ľudstva – náklonnosťou k alkoholu. V príbehu dáva Mišo čestné slovo farárovi, že piť už nebude. Dedinský život mu ale v tomto kladie polená pod nohy.

8. Kocúrkovo

Klasický príbeh zasadený do 19. storočia, ktorý pozná väčšina z vás. Výsmech malomeštiactva na Slovensku. Stretneme sa v ňom s problémami ako je podplácanie a napodobňovanie niečoho, čím nie sme. Nie nadarmo sa hovorí, že niečo funguje ako v Kocúrkove.

7. Slovácko sa nesúdi

Prvý seriál v tomto článku. Konkrétne sa jedná o 12 dielny komediálny seriál. Nakrútený bol v dvoch sériach. Hlavné postavy sú Jozef Kroner a Oldřich Velen. Dej je opäť zasadený do dedinského prostredia, ktoré Jozefovi Kronerovi pasovalo.

6. Pásli ovce valasi

Ďalší seriál v liste 10 známych diel Jozefa Kronera. Toto dielo bolo vytvorené v roku 1973. Vyobrazuje príbehy a dobrodružstvá dvoch valachov, Maťka a Kubka. V tomto prípade svoje umenie Jozef Kroner predviedol ako dabér.

5. Tisícročná včela

Dej sa opäť odohráva v slovenskej dedine v rokoch 1987 až 1917. Toto dielo rozpráva osudy rodiny majstra Martina Pichandu z horného Liptova. Dej trvá 30 rokov a za tento čas nastanú šťastné aj tragické udalosti. Budete tiež sledovať putovanie za prácou na Dolnú zem. Film načrtne aj následky vojny.

4. Sváko Ragan

Má 3 diely a je to jedna z najznámejších rolí Jozefa Kronera. Filmy vznikli na základe poviedok Ela Sándora. Film dokáže veľmi dobre zabaviť, využíva dialekt ako humor. Odohráva sa v myjavskej lokalite. Nad všetkým spomenutým je ale schopnosť Sváka prekabátiť osud a vynájsť sa z každej situácie.

3. Pacho, hybský zbojník

Klasická slovenská komédia o hybskom zbojníkovi menom Pacho. Príbeh nie je založený na reálnej postave. Ide skôr o vysnívaného zbojníka ktorý bohatým berie a chudobným dáva. Pacho skôr ako svaly používa rozum a vďaka tomu si dokáže poradiť s každou situáciou. Film pojednáva o dobrodružstvách, ktoré zažil so svojou družinou.

2. Rysavá jalovica

Adam Krt, hlavná postava, býva v malej obci so svojou ženou Evou. V deji ide na jarmok kúpiť jalovičku od suseda Trnku. Ako to býva zvykom, alkohol ich zblížil ale za ten čas jalovička zmizla. Zápletka ma zdarné rozuzlenie a film je kvalitná komédia, ktorú sa oplatí vidieť.

1. Obchod na korze

Čo iné ako Obchod na korze mohlo byť na prvom mieste? Film, ktorý získal cenu americkej Akadémie filmových umení a vied, teda Oscara za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966. Film hovorí tragikomický príbeh Tóna Brtka, jednoduchého stolára, ktorý sa za určitých okolností stáva arizátorom. Film sa natáčal na východnom Slovensku a v Prahe. Rozpočet bol prekročený o 700 tisíc korún.

Aký film máte od Jozefa Kronera najradšej vy? Ktorý si vždy určite musíte pozrieť a ktorý radi vynecháte? Podeľte sa o tieto informácie v komentároch.

Pozri aj: 8+1 najlepších slovenských filmov všetkých čias, ktoré by ste mali určite vidieť

interez.sk (LukášR)

Najnovšie články