imgur.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Rok 1999 bol vo filmovom svete naozaj veľkolepý a viacero filmov donútilo celý svet zamyslieť sa nad chápaním reality. Dôvodom boli filmy ako Fight Club (Klub bitkárov) alebo The Matrix. Tentokrát sa pozrieme na film Matrix. Je to už viac ako 17 rokov odkedy tento film uzrel svetlo sveta, no určite existuje mnoho vecí, ktoré ste o tomto filme ešte nevedeli.

Originálny rozpočet bol zamietnutý

annyas.com
annyas.com

Keď bratia Wachowski prišli s nápadom na film Matrix do Warner Bros., vyžiadali si rozpočet 80 miliónov dolárov. Ten im však zamietli a dali im 10 miliónov dolárov. Neskôr, keď im Wachowski ukázali prvých 10 minút z filmu, Warner Bros. sa rozhodli zvýšiť im rozpočet na originálnu požiadavku, na 80 miliónov dolárov.

Každý detail filmu je premyslený

gizmodo.com
gizmodo.com

Vo filme pracuje Neo pre firmu s názvom Metacortex. Toto meno je zložené z dvoch kľúčových slov, Meta, čo znamená „prekračovať, ísť ďalej ako sú hranice“ a zo slova cortex, čo je vonkajšia vrstva (hranica) šedej hmoty, ktorá obklopuje mozog. Spolu to teda znamená „prekračovanie hraníc mozgu“.

Morpheus bol podľa gréckej mytológie boh snov.

fact.co.uk
fact.co.uk

Vo filme je postava Morpheus vodcom rebelskej skupiny, ktorá bojuje proti strojom. Morpheus bol podľa Gréckej mytológie boh snov. Vo filme však robí postava Morpheusa presný opak. Bojuje za to, aby sa ľudia zobudili z Matrixu, virtuálnej reality, ktorú vytvorili stroje, aby využívali ľudí ako zdroj energie.

Slnečné okuliare rozdeľujú agentov na dva typy

wikia.nocookie.net, pinknews.co.uk
wikia.nocookie.net, pinknews.co.uk

Všetky hlavné postavy vo filme nosia slnečné okuliare, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre každého z nich. Tvar sklíčok sa líši podľa toho, či je agent dobrý alebo zlý. Každý „zloduch“ má obdĺžnikové okuliare, pričom dobrí hrdinovia ich majú viac zaoblené.

Keanu Reeves sa počas natáčania zotavoval z operácie

Pár mesiacov pred tým, ako sa začal film natáčať, Keanu Reeves podstúpil operáciu krku, pretože problémy, ktoré mal s chrbticou mu pomaly paralyzovali nohy. Počas natáčania sa stále zotavoval, a preto Neo vo filme veľmi nekope.

Vo filme je päť dôležitých farieb.

Farby, ktoré sa používajú sú: modrá, zelená, červená, žltá (zlatá) a biela. Každá farba má svoj jedinečný význam. Všetko, čo sa odohráva vo vnútri Matrixu má zelený tón, čo reprezentuje mozog a jeho nekonečné možnosti.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

V skutočnom svete prevažuje modrý tón s červenou na určených miestach. Modrá reprezentuje telo, ktorého hlavnou starosťou je prežiť.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Mesto stojov je žlté a naznačuje duševný svet alebo nebo.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Červená symbolizuje nebezpečenstvo, hrôzu a krutú pravdu reality. Biela farba sa vo filme objavuje, keď sa postava nachádza v načítavaní programu. Teda biela znázorňuje rast.

Čo je v skutočnosti kód Matrixu?

Vo filme sú na všetkých obrazovkách, na ktorých vidieť kód Matrixu, obrátené znaky Japonskej abecedy Katakana. Toto neplatí pri stopovaní hovorov a pre Neov počítač.

Kvôli helikoptére sa takmer zrušilo celé natáčanie

Počas natáčania scény s helikoptérou, jedna z helikoptér nechtiac vletela do vyhradeného vzdušného priestoru Sydney. Toto skoro spôsobilo zrušenie celého natáčania. Neskôr sa zmenil zákon v štáte New South Wales v Austrálii, aby mohlo natáčanie filmu pokračovať.  

Úlomok steny, ktorý spadol po scéne s prestrelkou nebol plánovaný

giphy.com
giphy.com

Po scéne s veľkou prestrelkou v predsieni sa kamera vracia späť, aby ukázala zdemolovanú miestnosť po prestrelke. Počas tohto záberu náhodou odpadla časť z jedného zo stĺpov. Tento padajúci kúsok nebol plánovaný, no výsledok vyzeral tak prirodzene, že sa ho tvorcovia rozhodli pridať do filmu.

Počas natáčania jednej scény si Carrie-Anne Moss vyvrtla členok, no nikomu to nepovedala až pokým nedokončili natáčanie. Nechcela riskovať, že by ju z filmu stiahli a na jej miesto by vybrali novú herečku.

scriptmag.com
scriptmag.com
 interez.sk, (košo), unbelievable-facts.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy