Foto: pixabay.com/quora.com

Mnohí ľudia nedajú dopustiť na cestovanie lietadlom. Je to pre nich omnoho komfortnejšie a rýchlejšie, dostať sa z jedného bodu do druhého. Uvažovali ste však niekedy nad tým, prečo sú v oknách malé dierky alebo odkiaľ sa vlastne berie vzduch, ktorý v lietadle dýchate?

Lietanie patrí medzi najbezpečnejšie formy dopravy, ktoré využívajú tisícky ľudí každý deň. V našich končinách sa lietadlá používajú najčastejšie na prepravu dovolenkárov do ich vysnívaných destinácií. Počas cesty si okrem výhľadu na modrú oblohu môžete prezrieť celé lietadlo dopodrobna. Napadlo vás niekedy, na čo slúžia jednotlivé veci okolo vás?

Háčiky na krídlach

pixabay.com

Všimli ste si niekedy háčiky na krídlach lietadiel? Ak nie, pri najbližšej ceste sa pozrite von z okna. Určite ich uvidíte, pretože majú väčšinou oranžovú farbu. Slúžia na bezpečnú evakuáciu, ak by sa lietadlo náhodou dostalo do nebezpečnej situácie. Keďže povrch krídel je hladký a najmä klzký, pasažieri by sa mohli pošmyknúť a spadnúť. Cez tento špeciálny hák vedie lano, pričom začiatok je pripevnený vo dverách a koniec na spodnej časti krídla. Vďaka tomu sa tak môžu pasažieri chytiť lana a vyjsť bezpečne z lietadla. 

Dierky v oknách 

pixabay.com

V každom lietadle sa nachádza na spodnom ráme okien malá dierka. Ak sa bojíte, že to je poškodenie lietadla, nemajte žiadne obavy. Tieto dierky majú veľmi dôležitú úlohu. Okno lietadla sa skladá z troch častí: vonkajšia slúži na udržanie tlaku, vnútorná chráni strednú časť pred poškodením a stredná časť, v ktorej sa nachádza dierka reguluje prúdenie vzduchu. Vďaka nej nenastáva zbytočný tlak na sklo a zabraňuje sa roseniu okien.  

Oddychová časť pre posádku 

wikimedia.org

Pri dlhých letoch sa na palube nachádza viac letušiek, ktoré sa medzi sebou striedajú. Vo veľkých lietadlách sa nachádzajú tajné miestnosti v ktorých si môžu oddýchnuť a nabrať nové sily. Nie sú však veľmi pohodlné, pretože majú veľmi nízky strop a dostať sa tam môžete len štvornožky. 

Klimatizačný systém

wikipedia.org

Vzduch, ktorý v lietadle dýchate nepochádza priamo z vonku, ale z klimatizácie, ktorá sa nachádza nad vašimi hlavami, keď sedíte. Odoberá sa z motorovej turbíny a je niekoľkokrát čistený. Mnohí ľudia si myslia, že je to veľmi špinavý vzduch, keďže prechádza okolo motora, no vďaka filtrácií to tak nie je.

Čierne trojuholníky 

quora.com

V niektorých lietadlách sú nakreslené na stene malé čierne trojuholníky. Z miest, pri ktorých sa tento znak nachádza je najlepšie vidieť krídla. Pri stavbe lietadla je dôležitá vizuálna skúška, ktorá sa pomocou nich robí. 

Tajný agent

flickr.com

Ak radi cestujete prostredníctvom veľkých letiskových spoločností, ktoré sa nachádzajú v zahraničí, môže sa stať, že na palube bude aj „tajný agent“. Ten je prezlečený za civilistu a stráži lietadlo pred únoscami a teroristami. 

Sekáčik v pilotnej kabíne

Tušili ste vôbec, že piloti majú pri sebe v kabíne aj taký nebezpečný nástroj, akým je sekáčik? Ten patrí do núdzového vybavenia a má rôzne využitie. Môžu ho použiť napríklad na núdzové otvorenie zaseknutých dverí pri požiari alebo po páde lietadla, dokáže pomôcť pri ohni alebo ním môžu dokonca vysekať nový otvor, ktorým by sa dalo z lietadla vyjsť von. Na trupe sa totižto nachádzajú znaky, ktoré určujú najlepšie miesto na únik.

Pomocná jednotka pohonu

wikimedia.org

Každé lietadlo, malé či veľké, má hlavnú hnaciu jednotku, ktorou sú veľké motory. Tie poháňajú lietadlo a udržujú ho vo vzduchu. Existuje však aj pomocná jednotka pohonu, ktorá sa nachádza väčšinou na veľkých lietadlách. Sú akoby poistkou, ktorá by mohla pomôcť pri zlom počasí alebo silnom vetre. Všimnúť si ich môžete najmä vtedy, keď nastupujete do lietadla a počujete hluk, aj keď motory ešte nie sú zapnuté.

Držadlá na núdzových dverách

wikimedia.org

Núdzové dvere v lietadlách sú veľké, ťažké dvere, ktoré majú zvnútra niekoľko nálepok a popisov, ako s nimi manipulovať v prípade núdze. Okrem toho sa tam nachádzajú aj držadlá. Tie sú určené pre letušky, aby sa mali kde držať v prípade, ak nastane panika na palube.

Cooperova lopatka

wikimedia.org

Veľmi zaujímavý názov dostal nástroj, ktorý sa začal objavovať na lietadlách v Spojených štátoch Amerických po nevyriešenom zločine, ktorý spáchal muž s menom Dan Cooper. Ten po zaplatení výkupného vyskočil padákom von z lietadla. Vďaka tejto lopatke sa nedajú otvoriť žiadne dvere v lietadle počas letu.

Pri najbližšom lete si nezabudnite všimnúť aspoň jednu z týchto tajných vecí, ktoré majú dosť dôležité funkcie a poučiť svojich priateľov o niečom, čo možno ani nevedia.

Pozri aj: 20+ najbizarnejších vecí, ktoré videli a zažili letušky počas letov

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články